ASUS VG249Q - monitor FreeSync z podświetleniem ELMB Sync
ASUS przygotowuje się do wprowadzenia na europejskie rynki nowego modelu monitora komputerowego dla graczy - TUF Gaming VG249Q. Model ten pod wieloma względami wydaje się być dość standardową konstrukcją gamingową, choć ASUS wyposażył go w autorskie rozwiązanie o nazwie ELMB Sync (Extreme Low Motion Blur Sync). Działa ono w połączeniu z Adaptive-Sync i AMD FreeSync i odpowiada za migotanie diodowego podświetlenia z dużą częstotliwością, w formie synchronizowanej ze źródłem obrazu. Celem jest uzyskanie możliwie jak najlepsze ostrości dynamicznego obrazu. Tego typu rozwiązania ASUS stosuje w monitorach o wysokich rozdzielczości i przeniósł je wreszcie do modelu 1080p z odświeżaniem 144 Hz. Technika ta nie jest zupełnie nowa - można ją zauważyć w niektórych telewizorach.
VG249Q to przeniesienie techniki stroboskopowego podświetlenia diodowego do monitorów z ekranami o rozdzielczości 1080p.
Stroboskopowe podświetlenie diodowe w monitorach komputerowych to może być kolejna gratka dla miłośników dynamicznych gier - zaraz po technikach typu Adaptive-Sync, FreeSync, czy G-Sync. Sam monitor ASUS TUF Gaming VG249Q wyposażony jest w matrycę IPS (In-plane Switching) o przekątnej 23,8 cala i rozdzielczości natywnej 1920 x 1080 pikseli. Maksymalna częstotliwość odświeżania przy tej rozdzielczości wynosi 144 Hz. Matowa matryca ma zapewniać 72-procentowe pokrycie palety barw NTSC. Liczba wyświetlanych barw to 16,7 mln.
Razer Raptor 27 – gamingowy monitor QHD 144 Hz FreeSync HDR
Deklarowany przez producenta czas reakcji matrycy to 1 ms (MPRT). Współczynnik kontrastu to 1000:1, maksymalna jasność podświetlenia wynosi 250 nitów, a kąty widzenia to 178 / 178 stopni. Co prawda wspominałem już o obsłudze Adaptive-Sync i AMD FreeSync, ale warto doprecyzować, że techniki te działają w zakresie od 48 do 144 Hz. Nowy monitor ASUS daje możliwość regulacji wysokości położenia ekranu w zakresie od 0 do 150 mm, a także kąta jego nachylenia (+20 ~ -5 stopni), odchylenia na boki (+62 ~ -62 stopnie), a także obrotu do trybu portretowego (Pivot). Z tyłu znajdują się otwory montażowe VESA 100 x 100 mm. TUF Gaming VG249Q ma też dwa głośniki o mocy 2 W każdy, a także wyjście słuchawkowe mini jack. Jeśli chodzi o wejścia obrazu, to do dyspozycji mamy trzy gniazda - HDMI, DisplayPort oraz D-Sub. Sprzedaż tego modelu ma ruszyć już niebawem, choć dokładny termin jej uruchomienia nie jest znany. W Europie spodziewana cena to około 250 euro za sztukę.
Powiązane publikacje

Monitor BOOX Mira Pro oferuje kolorowy panel E Ink i przyzwoitą funkcjonalność. Interesujące rozwiązanie zabija jednak cena
38
LG UltraGear OLED 45GX90SA i 39GX90SA to ultrapanoramiczne monitory OLED, wyposażone m.in. w system Smart TV LG webOS
62
Monitor Xiaomi A27Qi dostępny w Polsce. Nowość oferuje panel IPS o rozdzielczości 1440p i wysokie odświeżanie
46
Nadchodzi zmiana w technologii OLED Care 2.0. Aktualizacja od MSI rozwiąże problem części użytkowników
54