Zorin OS 17.3 już dostępny. Dystrybucja porzuca Firefoksa, dodaje nowe funkcje i wsparcie dla układów NVIDIA GeForce RTX z serii 50
Dystrybucji opartych na jądrze Linux mamy do wyboru naprawdę wiele, a jedną z ciekawszych z pewnością jest Zorin OS. Mowa bowiem o odsłonie, która oferuje automatyczną instalację sterowników, krótki przewodnik po systemie, a także możliwość dostosowania wyglądu interfejsu. Do tego zapewnia dostęp do praktycznych dodatków, takich jak Zorin Connect oraz wspiera uruchamianie programów z systemu Windows. Dystrybucja ta właśnie doczekała się kolejnej aktualizacji.
Zorin OS otrzymał kolejną aktualizację, która wzbogaca jego funkcjonalność, a przy tym zmienia domyślną przeglądarkę internetową. Odsłona wprowadza również szereg pomniejszych zmian, które wydają się praktyczne.
Recenzja Zorin OS - Linux w końcu lepszy od Windowsa? Testy w grach, programach oraz obsługa AI z udziałem GeForce GTX 1660 Ti
Zorin OS 17.3 ma wbudowaną (Windows App Support) obsługę plików w formacie EXE z Windowsa, natomiast przy próbie uruchomienia konkretnej zaproponuje jej natywną wersję lub zbliżoną pod względem funkcjonalności alternatywę (w przypadku tej opcji na ten moment wspieranych jest ponad 150 aplikacji z systemu od Microsoftu). Spotkamy się także z nową domyślną przeglądarką internetową - do tej pory był to Firefox, natomiast po ostatnich zmianach, jakie wprowadziła Mozilla, twórcy nie są pewni co do tego, czy oprogramowanie odpowiednio szanuje prywatność użytkowników. Z tego względu miejsce Firefoksa zajmie Brave. Ta ostatnia zawiera przy okazji niestandardowe ustawienia domyślne, które mają poprawić doświadczenie płynące z jej użytkowania. Warto wspomnieć, że Brave dostępny będzie po nowej instalacji, jednak nie przy aktualizacji z wcześniejszych wersji systemu (choć nadal można go pobrać ze sklepu z aplikacjami).
Zorin OS - dystrybucja Linuksa staje się coraz bliższa ideałowi. Nowa aktualizacja dodaje kolejne opcje personalizacji
Aktualizacja dotyczy również aplikacji Zorin Connect, która jest zasadniczo kopią funkcjonalnego oprogramowania o nazwie KDE Connect. Obie służą do połączenia komputera z innym sprzętem (np. smartfonem), aby mogły one wysyłać między sobą pliki, czy też powiadomienia, ale pozwalają na dużo więcej. Zorin Connect od teraz dostosuje się do motywu naszego urządzenia z Androidem na pokładzie, a ponadto funkcja Obsługa zdalna umożliwia sterowanie kursorem myszki przy użyciu żyroskopu w smartfonie - zamiast myszki w komputerze możemy więc używać naszego urządzenia mobilnego (bardzo przydatne do zdalnej obsługi i działa całkiem sprawnie). W przypadku tej aplikacji możemy liczyć również na wiele pomniejszych zmian:
- Linki udostępnione odłączonym komputerom mogą zostać otwarte później, kiedy urządzenie zostanie już ponownie połączone
- Na ekranie głównym można mieć teraz inne widżety dla różnych komputerów
- Okładkę albumu dla odtwarzanego utworu możemy wysłać ze smartfona na komputer
- Bezpośrednie udostępnianie (Direct Share) pokaże się w oknie dialogowym Androida ("Direct Share targets in Android share dialogs")
- Można filtrować powiadomienia z "Profilu do pracy" (Android Work Profile)
- Dodano ulepszone kanały powiadomień
- W ustawieniach wtyczki powiadomień można wyszukiwać aplikacje po nazwie
- Po wysłaniu prośby o sparowanie z nowym urządzeniem można ją anulować
- Udoskonalono aspekty związane z ułatwieniami dostępu (nie sprecyzowano jakie)
- Poprawiono błędy i dokonano ulepszeń w kwestii wydajności
Możemy liczyć także na lepszą obsługę systemu przez ekran dotykowy (Zorin OS oferuje dla nich specjalny tryb w Zorin Appearance). Nową opcją jest możliwość ręcznego wywoływania klawiatury ekranowej z panelu szybkiego dostępu - wcześniej otwierała się ona tylko po kliknięciu pola tekstowego. Przy okazji Zorin OS 17.3 przychodzi z zaktualizowanym aplikacjami, co akurat nie jest zbyt wielkim zaskoczeniem. Warto napomknąć, że system obsługuje pliki DEB, Snap, AppImage oraz Flatpak, więc na brak popularnego oprogramowania nie będziemy narzekać. W nowym obrazie ISO znalazły się też sterowniki NVIDIA 570, które oferują wsparcie dla układów graficznych NVIDIA GeForce RTX z serii 50. Z informacją od twórców, w której na końcu znajdziemy link do pobrania systemu, zapoznamy się TUTAJ.
Powiązane publikacje

Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78
OpenAI prezentuje GPT-4.1 Mini i Nano, oferujące większy kontekst, lepsze kodowanie i niższe koszty dla deweloperów
10
Google Chrome 136 eliminuje 23-letnią lukę umożliwiającą śledzenie historii przeglądania przez strony internetowe użytkowników
7
Google testuje funkcję Power Up w mobilnej wersji Gemini, która automatycznie ulepsza zapytania użytkownika
12