Znakomite zdjęcia galaktyk NGC 5643 i UGC 10043. NASA po raz kolejny chwali się możliwościami teleskopu Hubble'a
Nasz Układ Słoneczny jest niezwykle przemyślany. Słońce, które stanowi aż 99,86% jego całej masy, znajduje się w idealnej odległości od Ziemi - dzięki temu może na niej istnieć życie, choć w grę wchodzi tu szereg innych czynników. Nasz Dom zachowuje przy tym odpowiedni kąt nachylenia dzięki Księżycowi (ok. 23,5°) i obraca się wokół własnej osi z właściwą prędkością (1670 km/h). Dziś jednak wyjdziemy poza Układ Słoneczny i skierujemy się w stronę o wiele odleglejszych struktur.
NASA opublikowała nowe ujęcia dwóch galaktyk spiralnych: UGC 10043 oraz NGC 5643. Co ciekawe, do stworzenia zdjęcia tej pierwszej posłużono się dwoma zestawami danych, które zostały zebrane w odstępie 23 lat!
Jak powstają gwiazdy? Opis na przykładzie galaktyki NGC 1637. NASA publikuje ujęcie z teleskopu Hubble'a
Jak wskazuje tytuł - wszystkie zdjęcia galaktyk widoczne w tym materiale zostały stworzone dzięki ujęciom z teleskopu Hubble'a (został on wyniesiony na orbitę w 1990 roku). Poniższa kompozycja przedstawia galaktykę spiralną UGC 10043, która jest oddalona od Ziemi o ok. 150 mln lat świetlnych (gwiazdozbiór Węża). Jest jedną z nielicznych, które możemy obserwować z boku - oczywiście z tego względu nie jesteśmy w stanie zobaczyć jej ramion. Natomiast dzięki temu mamy szansę spojrzeć na centrum galaktyki z zupełnie innej perspektywy. Jak już wspomniano, do utworzenia obrazu skorzystano z danych, które zebrano w sporym odstępie czasu (w roku 2000 i 2023), co wskazuje również na fakt, że teleskop Hubble'a mimo upływu lat nadal jest naprawdę bardzo przydatny.
Piękna Galaktyka Sombrero ukazana oczami teleskopu Jamesa Webba. NASA udostępniła kapitalne zdjęcie
Następna galaktyka spiralna (tym razem z poprzeczką), czyli NGC 5643, znajduje się z kolei w gwiazdozbiorze Wilka - jakieś 60 mln lat świetlnych „od nas”. W tym przypadku do stworzenia pierwszej z poniższych grafik trzeba było poświęcić dziewięć godzin na obserwację, a przy tym skorzystano z 30 różnych ekspozycji. Tym razem ramiona galaktyki są już wyraźnie widoczne. Możemy na nich zauważyć pasma (szczególnie na drugim zdjęciu) czerwono-brązowego pyłu, a także czerwone obłoki podgrzanego wodoru, pośród którego tworzą się nowe gwiazdy. Mimo prawdziwego piękna tej galaktyki nadal wiele aspektów pozostaje ukrytych przed naszym wzrokiem. Aktywne jądro galaktyczne, u którego podstaw znajduje się supermasywna czarna dziura, pochłania bowiem gaz z otoczenia, który następnie zostaje podgrzany do setek tysięcy stopni i emituje promieniowanie w zakresie całego spektrum elektromagnetycznego - w głównej mierze mowa tu o promieniowaniu rentgenowskim. Warto poświęcić chwilę swojego czasu, aby bliżej przyjrzeć się tym absolutnie niesamowitym dziełom sztuki.
Galaktyka spiralna NGC 5643 (30 różnych ekspozycji, 9 godzin obserwacji)