Zmiany na szczycie Google'a. Susan Wojcicki, szefowa Youtube'a i Googlerka nr 16, odchodzi z firmy. Znamy już następcę
Rotacje na stanowiskach stanowią proces nie do zatrzymania. W przypadku, gdy mówimy o kluczowych pracownikach, może się wydawać czasem to zdarzeniem niemożliwym (szczególnie gdy ktoś piastował wakat w firmie blisko ćwierć wieku). W branży technologicznej taki czas jest jak wieczność - stąd ostatnia zmiana na kierowniczym stanowisku w korporacji z kalifornijskiego Mountain View (z polskim akcentem w postaci paszportu) wydaje się godna opisania.
Po ponad 25 latach pracy z Google'a odchodzi Susan Wojcicki - dotychczasowa CEO usługi YouTube i Googlerka nr 16. W zasadzie jedna ze współzałożycielek korporacji. Jej miejsce zajmie Neal Mohan, który będzie musiał zaradzić zakusom rosnącej konkurencji, głównie ze strony TikToka.
YouTube nie chce być gorszy. Serwis myśli nad wprowadzeniem NFT. Miałoby to "zwiększyć zaangażowanie widzów"
O decyzji Susan Wojciski mogliśmy dowiedzieć się ze specjalnej notki na blogu YouTube'a, która została skierowana wpierw do pracowników Google'a. Niewątpliwie zmiana nie wynika z konfliktu. Dotychczasowa CEO YouTube'a przyjęła propozycję szefostwa korporacji, by w sposób niezależny doradzać kierownictwu Google'a oraz spółce macierzystej Alphabet. Trzeba podkreślić, że zapisała się w historii firmy od samego początku. Jeszcze przed zatrudnieniem wynajęła nieruchomość jej rodziców założycielom spółki, gdzie ci umieścili swoje pierwsze biuro. Byli to oczywiście Larry Page i Sergey Brin, absolwenci University of Stanford. To ona wpadła na pomysł wykupienia marki YouTube, którą to zarządzała później od 2014 roku (przedtem działała choćby w dziale Google AdSense czy marketingu).
Google rezygnuje z kolejnego projektu. Tym razem padło na YouTube Rewind. Powodów można się tylko domyślać
Pomimo pojedynczych nieudanych inicjatyw (jak YouTube Originals czy YouTube Gaming) trudno ocenić kadencję Susan Wojcicki inaczej niż pozytywnie. YouTube stanowi ogromny agregator treści multimedialnych i jest liderem branży. Z drugiej strony usługa czuje oddech konkurencji na plecach. Po raz pierwszy inna aplikacja będzie usiłowała w skali globalnej prześcignąć Google'a - mowa tu oczywiście o chińskim TikToku, którego mechanizmy działania zaczynają coraz bardziej przypominać amerykański odpowiednik. Być może w najbliższym czasie zaobserwujemy dalszy ciąg odejść najważniejszych osób z branży, które zaczynały w latach dziewięćdziesiątych. W tym przypadku Google postanowiło na sprawdzonego następcę - Neal Mohan jest niewiele młodszy od Susan Wojcicki (o 5 lat), zaś do Google'a dołączył w 2007 roku.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57