Zjednoczone Emiraty Arabskie rozpoczęły pierwszą misję na Marsa
Do tej pory Zjednoczone Emiraty Arabskie nie mogły pochwalić się jakąkolwiek międzyplanetarną misję kosmiczną. Wszystko zmieniło się wczoraj o godzinie 23:58 czasu polskiego, kiedy to z japońskiej wyspy Tanegashima wystartowała rakieta H2A, która stanowi siłę nośną sondy Al-Amal. Celem sondy jest dotarcie na Czerwoną Planetę i plan ten powinien zostać zrealizowany w 7 miesięcy. To pierwsze w historii ZEA tak ambitne przedsięwzięcie, które nie będzie jednak jednostkowym. Tamtejszy rząd deklaruje stworzenie istnej marsjańskiej osady do 2117 roku. Ambitne plany pozwalają traktować Zjednoczone Emiraty Arabskie jako poważnego „gracza” w kwestii kosmonautyki.
Rakieta nośna H2A z sondą Al-Amal wystartowała z japońskiej wyspy Tanegashima. To pierwsza misja międzyplanetarna realizowana przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.
SpaceX: Na Marsa i Księżyc polecimy prosto z morskiej platformy
Start rakiety z sondą Al-Amal przekładano kilkukrotnie z uwagi na złe warunki pogodowe i nie jest to niczym szczególnym. Podobnie zmiany terminów miały miejsce wielokrotnie. Niemniej, udało się – jednostka wystartowała dziś rano o 6:58 czasu lokalnego, czyli wczoraj o 23:58 czasu polskiego. Misję ogłoszono prawie sześć lat temu, ale dopiero teraz mamy do czynienia z jej realizacją. Celem przedsięwzięcia jest dotarcie na Marsa i zebranie danych dotyczących zmian temperatury atmosfery Czerwonej Planety. Lot potrwa 7 miesięcy, natomiast cała misja planowana jest na 24 miesiące.
SpaceX: Falcon 9 wyniósł kapsułę Dragon na orbitę. Wielki sukces
To jeden z wielu kroków, jakie zamierzają poczynić Zjednoczone Emiraty Arabskie w celu realizacji planu osadnictwa na Marsie. Choć rok 2117 wydaje się odległy, trzeba nazwać go realnym. To niemal 100 lat, podczas których ZEA będą opracowywać infrastrukturę, transport oraz rozwiązania, które zapewnią warunki do przeżycia kolonizatorów. Tym samym wiemy już, że kolejny kraj dołącza do wyścigu o zbudowanie ludzkich osad na wspomnianej planecie.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4