Minikomputery Intel NUC oparte na procesorach Apollo Lake
Pełna nazwa jednostek NUC to Next Unit of Computing, które w dużym skrócie są minikomputerami opracowane przez Intela. Pierwsza generacja oparta była na procesorach Sandy Bridge, a aktualnie powstają w oparciu o dużo nowsze jednostki. Ze względu na niewielkie wymiary konieczny był jednak szereg kompromisów, stąd niższa wydajność, która wystarcza jednak do prostych zastosowań domowych oraz biurowych. Istnieją co prawda wydajniejsze warianty NUC Skull, ale jest to raczej margines. Co ważne - małe blaszaki mogą współpracować zarówno z systemami Windows, jak i Linux. Intel do tej pory nie zapowiedział żadnych nowych minikomputerów, niemniej pojawiły się niedawno strony produktowe dla NUC6CAYH oraz NUC6CAYS opartych na procesorach Apollo Lake.
Apollo Lake ma posiadać wydajność o 30% większą niż Cherrytrail i Braswell. Do zastosowań domowych i biurowych powinno to wystarczyć.
Intel NUC6CAYH oraz NUC6CAYS oparte będą o czterordzewniowy procesor Intel Celeron J3455 o taktowaniu od 1,5 GHz do 2,3 GHz, posiadający zintegrowany układ graficzny Intel HD Graphics 500. Pierwszy z modeli będzie prawdopodobnie jednostką "gołą", to znaczy iż konieczność zakupu modułów RAM, pamięci masowej oraz systemu operacyjnego spoczywać będzie na użytkowniku. Drugi wariant wyposażony zostanie w 2GB RAM DDR3L (SO-DIMM), 32GB przestrzeni "dyskowej" typu eMMC oraz preinstalowany Windows 10. Oba mikrokomputery mogą zostać rozszerzone do 8GB pamięci o dostępie swobodnym o zegarach nie wyższych niż 1866 MHz, pamięciami eMMC, standardowymi 2,5 calowymi dyskami SATA lub rozwiązaniami pod złącze M.2 2230. Ostatni wybór wiąże się jednak z rezygnacją z bezprzewodowej komunikacji, jako iż umieszczony jest tam już przez producenta moduł odpowiedzialny za WiFi 802.11ac oraz Bluetooth 4.2, czyli Intel Dual Band Wireless-AC 3168.
Intel Skull Canyon NUC6i7YK - miniaturowy komputer dla graczy
Intel NUC5i7RYH. Test mini komputera z procesorem Broadwell
Jeśli zdecydujecie się na taki krok - nic straconego, internet nadal można przesyłać "po kablu" za sprawą Gigabitowego układu sieciowego Realtek 8111HN. Wśród wyjść wideo obecne jest HDMI 2.0 oraz VGA, a do przesłania dźwięku (za który odpowiada kodek Realtek ALC283) użyć trzeba wspomnianego wcześniej HDMI, 3,5 milimetrowego złącza jack lub portu mini-TOSLINK. Zgodnie z zapewnieniami Niebieskich najnowsze komputery NUC mają sobie bez problemu radzić z wyświetlaniem materiałaów w rozdzielczości 4K przy 60 FPS. Wśród pozostałych "dodatków" warto wspomnieć o odbiorniku podczerwieni, czytniku kart SDXC oraz czterech USB 3.0 - dwóch z przodu (jeden aktywny), oraz dwóch z tyłu. Niestety - brak tutaj USB typu C. Warto jeszcze wspomnieć, że Apollo Lake ma posiadać wydajność o 30% większą niż poprzednicy w postaci Cherrytrail i Braswella. Mowa tutaj zarówno o procesorach, jak i zintegrowanych układach graficznych.
Powiązane publikacje

Minisforum MS-A2 - mini PC, który oferuje slot PCI Express i pomieści kilka SSD. Dwa wydajne procesory od AMD do wyboru
13
PELADN YO1 Mini PC - Niewielki zestaw komputerowy z AMD Ryzen AI Max+ 395 oraz 128 GB pamięci RAM
6
GMKtec EVO-X2 - Komputer Mini PC z AMD Ryzen AI Max+ 395, Radeon 8060S i 128 GB RAM za chwilę trafi do sprzedaży
41
Ninkear MBOX 8 Pro - modularny mini PC z AMD Ryzen 7 8845HS, 32 GB RAM oraz systemem Windows 11 Pro
22