Xbox Game Pass na PC: Jak działa, ile kosztuje i czy się opłaca?
Czym jest usługa od Microsoftu nazwana jako Xbox Game Pass? Jest tak zwanym "Netfliksem dla gier". Jeśli zaś jakimś cudem nie wiecie czym jest Netflix, to już spieszymy z wytłumaczeniem: zarówno jedna jak i druga platforma po wykupieniu abonamentu pozwala na korzystanie z bardziej bądź mniej bogatej biblioteki tytułów. W przypadku Netfliksa są to filmy, które możemy odtwarzać na dowolnym urządzeniu, zaś w przypadku Xbox Game Pass są to produkcje growe, które jeszcze jakiś czas temu dostępne były jedynie z poziomu konsoli Microsoftu, a już od jakiegoś czasu zagramy w nie także na poczciwym pececie. Jak wygląda proces korzystania ze wspomnianej usługi na pececie, ile ona kosztuje i co oferuje - tego dowiecie się z artykułu.
Autor: Ewelina Stój
Gry są dziś - nie ukrywajmy - drogie. Zwłaszcza te przeznaczone na konsole. Nikomu nie uśmiecha się wydawać 270 złotych za tytuł, który przejdziemy w 8 godzin, dlatego też gracze radzą sobie jak tylko potrafią kupując na przykład używane konta z grami na serwisach aukcyjnych. Bez znaczenia czy mówimy tu o pecetowym Steamie czy konsoli od Microsoftu, gdzie gry także przypisywane są do poszczególnych kont, odsprzedawanych czasem nawet po 5 złotych. Sposobów na radzenie sobie z wysokimi cenami jest więc od groma, nie wspominając już o piractwie. Deweloperzy zdają sobie sprawę, że gracze co rusz poszukują tańszych alternatyw, dlatego też do życia powoływane są takie usługi jak Microsoft Xbox Game Pass, bez której wielu już nie potrafi wyobrazić sobie grania.
Od kilkunastu tygodni usługa Xbox Game Pass jest dostępna także dla posiadaczy pecetów, co oznacza, że w wybrane produkcje zagramy także nie posiadając konsoli, a jedynie tradycyjnego blaszaka i to właśnie na tej kwestii skupimy się w niniejszym artykule.
Xbox Game Pass - nieco historii... ale tylko nieco.
Nikt nie lubi przynudzających wywodów, więc o historii Xbox Game Pass będzie krótko. Usługa wystartowała dokładnie 1 czerwca 2017 roku, będąc zapowiedzianą z końcem lutego tego samego roku. Początkowo był to serwis skierowany do wybranych członków posiadających konsolę Xbox One i korzystających z usługi Xbox Insider. Umieszczano tam więc takie tytuły, które były przez graczy po prostu testowane, i które wymagały feedbacku na temat tego, co deweloperzy powinni jeszcze poprawić, a co pozostaje bez zarzutu. W drugim kwartale 2017 Xbox Game Pass został udostępniony już dla większej liczby osób, to jest dla tych, którzy opłacali subskrypcję innej usługi: Xbox Live Gold, a wkrótce dla wszystkich posiadaczy Xboksów. Warto tu zaznaczyć, że nie jest koniecznym posiadanie dodatkowo Xbox Live Gold, by korzystać z Xbox Game Pass. Jeśli jednak myślimy o graniu w multiplayer bazujący na katalogu Game Pass, Live Gold będzie już konieczny. Od kilkunastu tygodni usługa jest Game Pass dostępna dla posiadaczy pecetów co oznacza, że w wybrane produkcje zagramy także nie posiadając konsoli, a jedynie tradycyjnego blaszaka i na tej kwestii głównie skupimy się w artykule.
Xbox Game Pass - ile jest gier w katalogu?
Kolejne miesiące rozwijania projektu przynosiły do biblioteki nowe tytuły (w tym o wstecznej kompatybilności z Xboksa 360), a z początkiem 2018 roku Microsoft zapowiedział coś niezwykle zachęcającego: odtąd wszystkie produkcje growe od Microsoft Studios (to jest od wewnętrznych deweloperów Microsoftu) będą wchodziły w skład abonamentu w taki sposób, że dzień premiery danej gry będzie najczęściej (bo z pewnymi wyjątkami) równolegle dniem dostępności na platformie Xbox Game Pass. Jak zapowiedziano, tak też zrobiono, a produkcja pt. Sea of Thieves była pierwszą, która pojawiła się w usłudze 20 marca 2018 to jest w dniu swojej premiery. Z doniesień Microsoftu wynika, że w samym roku 2018 do Xbox Game Pass dołączyło 116 nowych gier z 11 gatunków, a na dzień 10 grudnia 2018 wszystkich gier w katalogu było 254 (169 z Xbox One, 35 z Xbox 360, 56 z serwisu Xbox Live Arcade).
Xbox Game Pass - 254 gier, które najciekawsze?
Pewnie zastanawiacie się, czy w ogóle warto jest się zainteresować tego rodzaju usługą. Co wpływa na jej atrakcyjność? Jak zawsze - jakość w stosunku do ceny. To, że obecnie w katalogu mamy już grubo ponad 200 produkcji, to już wiemy, ale jasnym jest także to, że produkcja produkcji nierówna. Jakie największe hity pojawiły się do naszej dyspozycji na platformie Xbox Game Pass do tej pory? Wymieńmy chociażby dziesiątkę, jednak pamiętajmy, że wciąż mówimy jeszcze o grach dostępnych głównie na konsoli Xbox.
Popularne gry w Xbox Game Pass:
- Forza Horizon 4 - trailer
- Halo: The Master Chief Collection - trailer
- Onrush - trailer
- DOOM - trailer
- Rise of the Tomb Raider - trailer
- State of Decay 2 - trailer
- Sea of Thieves - trailer
- Elder Scrolls Online - trailer
- Sniper Elite 4 - trailer
- Quantum Break - trailer
Xbox Game Pass - ile to kosztuje? Ile zapłacimy za miesiąc subskrypcji?
W początkowych etapach istnienia serwisu miesięczna subskrypcja była tańsza. Kosztowała ona 29 złotych, jednak jak można się domyślać podrożała wraz z rozrośnięciem się biblioteki gier. Dziś regularna cena to 40 złotych za miesiąc, na szczęście Microsoft chce nas do siebie przekonać 14-dniową, bezpłatną wersją próbną oraz 1-miesięczną subskrypcją w cenie 1 złotego zamiast 40 złotych, dla nowych użytkowników. Możemy więc wybrać jedną z tych opcji, z której w każdej chwili możemy naturalnie zrezygnować, bądź możemy też kupić konto dla kogoś innego w formie prezentu. Jak tego dokonać zaprezentujemy poniżej, ale chyba istotnym będzie jeszcze gdy dodam, że gracze są w stanie wykupić Xbox Game Pass także za niższą cenę, podobnie jak miało to miejsce jeszcze do niedawna w przypadku platformy Netflix. Bowiem czy to w sklepie G2A, czy też na Allegro znajdziemy dużo tańsze karty upominkowe i kody aktywacyjne. Warto wiedzieć, że istnieją także kody aktywacyjne np. jedynie na produkcje wybranych studiów deweloperskich jak Electronic Arts. Kupimy je np. w sieci Media Expert.
Xbox Game Pass - jak kupić na PC?
Sposobów na to, by zakupić abonament Xbox Game Pass jest kilka. Jeśli chodzi o konsolę, to subskrypcję nabędziemy poprzez aplikację Xbox Game Pass zawartą w sklepie Microsoftu, ale to przecież na PC miał skupiać się ów tekst. Jeśli więc chodzi o komputery osobiste i serwis Xboksa, to sposoby ma jego nabycie mamy dwa. Albo poprzez stronę internetową sklepu Misrosoft, albo poprzez wbudowaną w system Windows 10 aplikację Microsoft Store. Uruchamianiem gier będziemy zajmować się i tak z poziomu aplikacji, toteż właśnie na bazie tego programu pokażemy jak w prosty sposób zaopatrzyć się w Xbox Game Pass, a tym samym w darmowe granie na PC. Pierwszym krokiem niech będzie więc wywołanie menu Start i wpisanie zwrotu store tak, by wyświetliła nam się aplikacja Microsoft Store (1). W aplikacji, która nam się otworzy klikamy na przycisk Wyszukaj po czym wpisujemy zwrot Xbox Game Pass (2).
Gdy już znajdziemy aplikację Xbox Game Pass powinno wyświetlić nam się okno zbieżne ze screenami poniżej. Aplikacja pozwoli nam uprzednio na dokonanie wyboru, o którym już wspominaliśmy: będzie to więc albo 1-miesięczna subskrypcja Xbox Game Pass za 1 złotych (3) bądź 14-dniowa, bezpłatna wersja próbna (4). Załóżmy jednak, że nie mamy ochoty niczego wypróbowywać, bo na przykład już to zrobiliśmy, albo mamy mocne postanowienie (noworoczne?), że i tak chcemy wykupić Xbox Game Pass, więc nie będziemy bawić się w wersje trial. Wybieramy więc z rozwijanej listy 1-miesięczną subskrypcję Xbox Game Pass za 1 złotych i klikamy Dołącz. Jeśli chcemy kupić abonament jako prezent, klikniemy z kolei w Kup jako upominek. Przycisk Zrealizuj kod będzie zaś przydatny, gdy nabyliśmy bądź dostaliśmy wcześniej omawiany kod np. na karcie upominkowej.
Po kliknięciu w Dołącz możemy zostać poproszeni o weryfikacje naszego konta np. podanie hasła bądź PINu, którym logujemy się przy starcie systemu Windows, i które jest zarazem hasłem naszego konta Microsoft. Po wpisaniu ukaże się nam okno (5), w którym należy kliknąć na Dalej, wówczas rozpoczniemy proces dodawania metody płatności (6), o ile naturalnie nie wprowadziliśmy jej podczas jakichś wcześniejszych zakupów w sklepie Microsoftu. Płatności będziemy mogli dokonać za pomocą karty kredytowej bądź debetowej, poprzez serwis PayPal bądź telefonem komórkowym. W tym też miejscu możemy zrealizować bon upominkowy, na wypadek gdybyśmy się nagle ocknęli, że go posiadamy. Dokonanie płatności za pomocą każdej z tych trzech metod jest bajecznie proste. Wybierając płatność kartą będziemy zobowiązani wpisać dane tej, z której zostaną pobrane środki pieniężne. Wybierając PayPal będziemy musieli zalogować się na swoje konto we wspomnianym serwisie, zaś wybierając opcję płatności przez telefon (której można dokonać dysponując telefonem tylko w sieciach Orange i Play) zostaniemy poproszeni o podanie swojego numeru, na który to z kolei zostanie wysłany kod, który należy następnie wprowadzić w odpowiednim miejscu na stronie. Ostatnie okienko z podsumowaniem danych będzie wymagało od nas ostatecznego potwierdzenia klikając na Subskrybuj. I oto staliśmy się posiadaczami usługi Xbox Game Pass!
Xbox Game Pass - jak zrezygnować z abonamentu?
Zanim skupimy się na omawianiu tego, co daje nam subskrypcja Xbox Game Pass na PC spójrzmy co należy zrobić, aby wycofać się z usługi. Niezależnie jaką formę płatności wybraliśmy, płacenie za nią będzie odbywać się cyklicznie (miesięcznie), a zarazem automatycznie. Jeśli więc wybraliśmy płatność kartą, co miesiąc zostanie z niej pobrane 40 złotych. Jeśli wybraliśmy płatność poprzez dostawcę usług telefonicznych - do naszego abonamentu w Orange czy Play'u doliczona zostanie taka sama kwota. To samo tyczy się PayPala. Ustawień dotyczących płatności jak i rezygnacji z usługi można dokonać pod tym linkiem (konieczne będzie ponowne zalogowanie się na konto Microsoftu). Jak widzimy na screenie poniżej klikając na Anuluj (7) zrezygnujemy z abonamentu w trybie natychmiastowym. Klikając na Zmień (8) naszym oczom ukaże się rozwijalna lista: Przełącz plan jest właściwie bezużyteczne, dlatego że Xbox Game Pass nie przewiduje innych planów płatności niż miesięczne. Klikając już jednak na Wyłącz rozliczenia cykliczne sprawimy, że usługa Xbox Game Pass zostanie zamknięta wraz z upływem miesiąca od ostatniego rozliczenia i nie zostanie wznowiona, a tym samym nie zostaną pobrane kolejne opłaty. Trzecia pozycja - to jest Zmień sposób płacenia (9) jest dość oczywista: jeśli dotąd płaciliśmy poprzez PayPal, możemy zmienić metodę np. na kartę kredytową.
Xbox Game Pass w praktyce - co otrzymujemy i na jak długo?
Pierwsze wrażenie z serwisu jest naprawdę dobre. Xbox Game Pass to nie tylko zupełnie darmowe hity, ale także spore zniżki na zakup wielu tytułów. Abonament działa bowiem na takiej zasadzie, że póki go mamy (to znaczy - póki płacimy), wybrane gry są w pełni darmowe i od razu możemy zacząć je pobierać. Jeśli jednak anulujemy subskrypcję bądź przestaniemy ją opłacać (co w sumie równa się anulowaniu, tylko że z końcem miesiąca rozliczeniowego), dostęp do wspomnianych tytułów przepada. Xbox Game Pass ma więc swoje blaski i cienie. Blaskiem jest na pewno zauważenie w kolekcji takich tytułów jak Devil May Cry: Definitive Edition, Gears of War 4, Halo 5: Guardians, Hellblase: Senua's Sacrifice czy Outlast, jednak niestety wiele z nich możemy aktualnie wciąż zainstalować jedynie na Xboksie (jeśli go posiadamy i jest on podłączony do tego samego konta Microsoft, co nasz system Windows). Jeszcze smutniej robi się w momencie, gdy zauważamy jak wiele świetnych gier - owszem - jest tańszych, jednak zupełnie darmowe będą tylko wtedy, gdy dokupimy jeszcze pakiet... Xbox Live Gold.
Ale prawdziwa katastrofa zacznie się wtedy, gdy dokopiemy się do listy gier kompatybilnych z pecetem. Nie da się nie zauważyć, że Xbox Game Pass to wciąż oferta skierowana dla posiadaczy konsoli Microsoftu, nie zaś graczy pecetowych. Na chwilę pisania tego artykułu na PC odpalimy wyłącznie kilka tytułów, w tym popularną Forzę Horizon 4 czy Sea of Thieves.
Gry na PC w usłudze Xbox Game Pass:
- Disneyland Adventures
- Forza Horizon 4
- Gears of War 4
- ReCore
- Riptide GP: Renegade
- Ruiner
- Rush: przygoda ze studiem DisneyPixar
- Sea of Thieves
- Snake Pass
- State of Decay 2
- Super Lucky's Tale
- Zoo Tycoon: Ultimate Animal Collection
Microsoft hucznie zapowiada rozprzestrzenianie usługi Xbox Game Pass poza konsolę Xbox, to jest na pecety, a nawet na sprzęt mobilny. Widać jednak, że póki co nie jest to raczej sensowna oferta dla osób posiadających wyłącznie komputery. Zaledwie 12 gier, które tak naprawdę możemy zainstalować na naszym blaszaku, i których część to produkcje raczej nieinteresujące to wciąż za mało, by wydawać 40 złotych miesięcznie. Na tę chwilę widzę następujące rozwiązanie: wydać 41 złotych (1 zł za pierwszy miesiąc i 40 za drugi miesiąc), zagrać w co ciekawsze tytuły z powyższej listy i podziękować za współpracę. No, chyba że posiadamy dodatkowo konsolę Xbox One - wtedy z pewnością z usługi wyciągniemy zupełnie inne wnioski. No cóż - myślę, że ja swoje zadanie wykonałam pokazując czym jest, a czym nie jest usługa Xbox Game Pass nastawiona pod kątem pecetów, a już każdy z Was dokona osobistej oceny tego systemu na dzień dzisiejszy. W razie niewyczerpania przeze mnie tematu, zawsze można zerknąć jeszcze na oficjalne FAQ odnośnie subskrypcji Xbox Game Pass, klikając tutaj.