Wyciekł diagram chipsetu Intel Z270 - Co szykuje producent?
Do oficjalnej premiery procesorów Intel Kaby Lake zostało jeszcze trochę dni, jednak z różnych testów, które pojawiły się już w sieci wiemy, że nowa architektura nie oferuje zbyt wielkiego przyrostu wydajności względem generacji Skylake. Jak udało się już ustalić, większa moc obliczeniowa wynika przede wszystkim z wyższych częstotliwości bazowych nowych chipów, co nie świadczy zbyt dobrze o nowych układach. Nie zmienia to jednak faktu, że przynajmniej do pojawienia się Ryzenów od AMD będą to najszybsze jednostki przeznaczone dla zwykłych konsumentów. Wraz z nowymi procesorami zadebiutują również nowe chipsety, w tym topowy Z270. Do sieci wyciekł jego diagram blokowy, dzięki któremu możemy poznać jego możliwości i przy okazji porównać do układu logiki Z170.
Nowy chipset Z270 zapewni pełną zgodność z modułami RAM 2400 MHz. Ponadto posiada więcej linii PCIe 3.0 - mamy ich tutaj 24.
Nowy chipset Z270 będzie kompatybilny również z procesorami Skylake, co jest niemal jednoznaczne z tym, że wielkich różnic pomiędzy oboma układami nie znajdziemy. Niemniej, na pierwszy rzut oka rzuca się obsługa szybszych kości RAM DDR4 - o ile poprzedni chipset posiadał kontroler pamięci 2133 MHz, o tyle najnowszy zaoferuje nam pełną zgodność z modułami 2400 MHz. Zmiana ta może odbić się na większej ogólnej wydajności całego zestawu, jednak cudów oczywiście nie należy się spodziewać - różnica powinna być minimalna. Jeśli chodzi o połączenia, nie zauważamy jakichkolwiek zmian - wszystkie pozostają takie same, włączając w to chociażby interfejs DMI 3.0.
Nowa procedura testowa procesorów Intel Kaby Lake i AMD Ryzen
Choć ogólnie nie jest łatwo wskazać jakieś zasadnicze różnice pomiędzy oboma chipsetami, warto wyróżnić również więcej linii PCIe 3.0 nowego układu logiki - chipset Z170 miał ich w sumie 20, tutaj mamy 24. Reszta tak naprawdę jest już taka sama - Z270 podobnie jak poprzednik obsłuży więc m.in. do 10 portów USB 3.0, do 14 USB 2.0 oraz do 6 złączy SATA. Jest jednak jeszcze cień szansy, że to nie wszystko - kto wie, być może producent wprowadził jakieś niewielkie zmiany np. w specyfikacji poszczególnych interfejsów (jak choćby Ethernet), a powyższy diagram tego nie uwzględnia. W każdym razie rewolucji nie ma. Pozostaje nam tylko liczyć na to, że następny topowy chipset Intela będzie różnił się już znacznie od poprzedniego (czyli Z270) i wprowadzi szereg konkretnych ulepszeń.