Wstrząsające badanie - Po co mi przyjaciel, gdy mam telefon?
Ostatnie badania przeprowadzone przez Motorolę pokazują, jak bardzo uzależnieni od smartfonów są użytkownicy w wieku 16-65 lat. Przestało już dziwić, że młodzi ludzie stanowią w tej materii coraz większy problem, jednak ta kwestia dotyka również starszych, także tych w wieku emerytalnym. Jak faktycznie przedstawia się sytuacja ukazują najnowsze badania, w których przepytano niemal 5 tysięcy osób z Francji, USA, Indii oraz Brazylii. Wyniki są alarmujące - potwierdzają tylko potrzebę wprowadzenia nowych rozwiązań, które zapewniłyby zdrowszą równowagę pomiędzy życiem, a korzystaniem z telefonów. Wydawałoby się, że producentom powinno zależeć jedynie wynikach sprzedaży, jednak Motorola wyciąga wnioski i próbuje przeciwdziałać tym narastającym uzależnieniom. Przyznajcie się, stoicie teraz w kolejce, a może czekacie na autobus czytając ten news na waszym telefonie?
Badaniom nad uzależnieniami od nowych technologii nie ma końca. Może pora skończyć badać i zacząć tym wynikom przeciwdziałać? Motorola wydaje się podejmować pierwsze, małe kroki.
Truth About Tech - walka z uzależnieniami od technologii
Badania przeprowadzano od 30 listopada 2017 do 26 grudnia 2017, a wnioski, które Motorola z nich wyciągnęła, przedstawiają się pokrótce następująco:
- ważność telefonu - 33% respondentów uważa telefony za ważniejsze od swych przyjaciół
- czynnik wieku - 53% osób Generacji Y uważa swój telefon wprost za przyjaciela
- pomoc - 61% badanych przyznaje, że przydałaby się im pomoc w zrównoważeniu ich życia z telefonem
- pożądana separacja - 60% uczestników mówi, że prowadzenie życia z dala od telefonu jest równie ważne
Nasza - coraz bardziej - zachodnia mentalność pozwala wierzyć, że także Polacy postrzegają podobnie swoje związki z telefonami. Nie trudno w to uwierzyć, zwłaszcza będąc uczestnikiem wszelkiego rodzaju imprez, na których jak na screenie poniżej, każdy robi swoje i nie widzi w tym niczego złego.
WHO oficjalnie uzna uzależnienie od grania za chorobę
Wszystkie dane uzyskane z ankiet, Motorola sprowadziła do trzech kluczowych problemów, które wpływają na nasze związki z innymi, a także wpływają na postrzeganie samego siebie. Tu znów grupą szczególnie podatną na komórkowe problemy jest młodzież:
- kompulsywne sprawdzanie - 49% badanych sprawdza status swoich telefonów częściej niż jest to potrzebne, czują wręcz przymus robienia tego
- nadmierny czas poświęcony telefonom - 35% przyznaje, że spędza zbyt dużo czasu przy wyświetlaczu, lecz tym samym wierzy, że byliby szczęśliwsi, gdyby tego nie robili
- nadmierne uzależnienie emocjonalne - 65% ankietowanych mówi, że mocno panikuje, gdy stwierdzi, że zgubiło swój telefon. Zatrważający jest też fakt, że 1/3 osób nawet jeśli nie używa telefonu to o nim myśli oraz o tym, co mogłaby na nim robić.
Jak widać liczby nie skłaniają do radości, na szczęście Motrolora planuje wprowadzanie kilku rozwiązań, mających pomóc w walce z uzależnieniem od telefonu. Na początek uruchomiła na przykład aplikację SPACE, która oferuje 60-dniowy program pozwalający użytkownikom bardziej rozumne i świadome korzystanie ze smartfonów.
Powiązane publikacje

F1 25 - Najnowsza wyścigowa produkcja od Codemasters będzie kolejną grą z zaimplementowanym Path Tracingiem na PC
23
Microsoft Gaming Copilot zaoferuje graczom podpowiedzi w czasie rzeczywistym i ułatwi zarządzanie biblioteką
10
Cronos: The New Dawn - Bloober Team z pierwszą prezentacją rozgrywki w swoim nowym projekcie
6
Dune: Awakening - długi i nieco rozczarowujący pokaz skupiony na walce w grze. Data premiery została przesunięta
22