Witamy w świecie humanoidalnych robotów.
17-18 lipca na międzynarodowym forum w Tokio Hitachi zaprezentowało swojego najnowszego humanoidalnego robota o nazwie EMIEW2. Jest on kontynuacją poprzedniego modelu EMIEW, którego firma pokazała na wystawie Aichi Expo w 2005 roku. EMIEW2 w stosunku do swojego starszego brata został znacznie odchudzony, bo przy wysokości 80 cm waży tylko 13 kg i jest to znacznie mniej niż 70 kg w przypadku EMIEW. Nowy robot jest w stanie poruszać się na kołach jak również i na dwóch nogach. Poruszanie się na kołach jest dużo bardziej wydajne w przypadku tego urządzenia. W zasadzie nóg robot używa tylko do pokonywania większych nierówności podłoża. Głowa EMIEW2 posiada 14 wbudowanych mikrofonów dzięki czemu robot może rozróżniać głosy nawet wtedy gdy 3 osoby mówią do niego jednocześnie - zapewnia Hitachi. Układ akustyczny dzięki wbudowanym algorytmom separacji dźwięku sprawia, że robot wychwytuje dźwięki, które pochodzą od osoby mówiącej bezpośrednio do niego a inne odgłosy pochodzące z innych kierunków są ignorowane.
Dane dźwiękowe są przesyłane za pomocą technologii bezprzewodowej sieci LAN IEEE802.11a do serwera gdzie zostają przetworzone i odesłane ponownie do robota. Gdy wymagana jest natychmiastowa odpowiedź dźwięk jest poddawany obróbce przez procesor wbudowany bezpośrednio w EMIEW2 jednak gdy czas reakcji może być dłuższy niż 100ms dane obrabiane są w serwerze. Hitachi jak na razie nie planuje sprzedaży komercyjnej robota na tym etapie prac ale zapewnia, że jak już do tego dojdzie to cena będzie niższa niż luksusowego samochodu :)
EMIEW2 w pełnej okazałości
Źródło: Hitachi
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4