Windows 7 zainstalowany na ponad połowie stanowisk na świecie
Według serwisu StatCounter, Windows 7 przekroczył w czerwcu magiczną granicę 50% udziałów na globalnym rynku systemów operacyjnych. Na drugim miejscu uplasował się system notujący w każdym miesiącu spadek, czyli dziesięcioletni Windows XP. W październiku 2011 roku "siódemka" oficjalnie zdetronizowała Windowsa XP, stając się tym samym najpopularniejszym systemem operacyjnym na świecie. Wykres zamieszczony w rozwinięciu newsa pokazuje również, że Vista ciągle utrzymuje ponad 8% udział, natomiast Mac OS X nieco ponad 7%. Na naszym rodzimym rynku sytuacja przedstawia się trochę inaczej, ponieważ Windows 7 jest na pierwszym miejscu, ale posiada 45% udział. Drugi z kolei Windows XP znajduje się na blisko 40% komputerów, zaś trzecie miejsce i dwucyfrowy wynik posiada Vista - 11.28%. Komputery Apple z systemem Mac OS X oraz systemy operacyjne Linux nie są u nas zbyt popularne.
Według statystyk każdy z nich posiada nieco ponad 1% udziałów. Z kolei statystyki NetMarketShare ciągle ukazują Windowsa XP jako lidera, jeśli mówimy o globalnym rynku systemów operacyjnych. Posiada on ponad 43% udziałów, drugi Windows 7 ma do niego stratę blisko 2%. We wszystkich statystykach widać jednak wyraźny trend - udział Windows XP z miesiąca na miesiąc kurczy się na rzecz Windowsa 7. Na pewno zarząd Microsoftu jest zadowolony z takiego obrotu sprawy, ale czy taka popularność Windowsa 7 nie odbije się negatywnie na sprzedaży Windowsa 8, który będzie miał swoją premierę już za kilka miesięcy?
StatCounter - systemy operacyjne na świecie
StatCounter - systemy operacyjne w Polsce
NetMarketShare - systemy operacyjne na świecie
Źródło: TechSpot / StatCounter / NetMarketShare
Powiązane publikacje

WhatsApp wita się z reklamami. Treści sponsorowane to nie jedyna zmiana od Mety, gdyż firma zaoferuje... płatną subskrypcję
21
Windows Vista zawitał do systemu Windows 11... tak jakby. Microsoft już odniósł się do nostalgicznego błędu
44
Emulator PlayStation 3 aPS3e trafia do sklepu Google Play, jednak użytkownicy mają powody do narzekań
11
Kolejna usługa od Google wkrótce straci ważność. Gry bez instalacji na Androidzie odejdą jeszcze w 2025 roku
3