Windows 365 Cloud PC: Wirtualny komputer działający w chmurze w aż 12 różnych konfiguracjach sprzętowych
Nie jest to całkowicie nowa koncepcja, ale w czasach wszechobecnego streamigu, Windows 365 wydaje się naturalnym krokiem ewolucji systemu firmy z Redmond. Skoro strumieniowanie gier, muzyki i filmów sprawdziło się, równie „łatwo” może pójść z systemem operacyjnym oferowanym w ramach comiesięcznej lub corocznej daniny. Sęk w tym, że tak naprawdę nie mamy tutaj do czynienia z oprogramowaniem jako takim, lecz z wirtualną platformą sprzętową działającą w chmurze. Użytkownik będzie mógł bowiem wybierać, jaka konfiguracja techniczna będzie odpowiednia dla jego potrzeb. Oczywiście za wydajniejszy setup przyjdzie zapłacić odpowiednio więcej. Debiut nowego środowiska zaplanowano na 2 sierpnia.
Na konferencji Inspire Microsoft ogłosił platformę Windows 365, określaną mianem Cloud PC. Usługa to wirtualny komputer działający w chmurze.
Test procesorów Intel Core i7-11700K vs AMD Ryzen 7 5800X - Tańsza wersja Intel Core i9-11900K, a skoro nie widać różnicy...
Windows na abonament? Choć brzmi to pokracznie, rozwiązanie może sprawdzić się w przypadku klientów firmowych, których potrzeby prezentują się zgoła inaczej, aniżeli potrzeby przeciętnego Kowalskiego. System jako taki, nie będzie instalowany na urządzeniu docelowym, a jedynie strumieniowany za pośrednictwem połączenia internetowego. Klient uruchomi środowisko działające w chmurze na dowolnym sprzęcie, a po zakończeniu pracy będzie mógł „przywrócić go” na zupełnie innym urządzeniu i to w stanie, w którym został zamknięty. Biorąc pod uwagę, że oznacza to brak konieczności zadbania o sprzętową warstwę komputerowego sprzętu biurowego, mechanizm sprawdzi się przede wszystkim u przedsiębiorców.
Test Acer Nitro 5 z procesorem Intel Core i7-11800H oraz kartą NVIDIA GeForce RTX 3070. Premiera układów Tiger Lake-H
Na ten moment nie podano jeszcze dokładnych cen subskrypcji, ale wiemy, że te będą różnić się w zależności od konfiguracji wybranej przez klienta. Setupy wirtualnego środowiska zaczynają się od 2 GB RAM i 64 GB pamięci na dane, a kończą na 32 GB RAM i 512 GB przestrzeni na pliki użytkownika. W niższych wariantach użytkownik otrzyma do dyspozycji pojedynczy vCPU, natomiast w najwyższych będzie ich aż osiem. Microsoft określa nowość w swojej ofercie jako prostą, wydajną i bezpieczną, ale czy okaże się stabilna, pokażą pierwsze opinie użytkowników.
Powiązane publikacje

Który chatbot zbiera o Tobie najwięcej danych? ChatGPT, Grok, Copilot, Gemini, DeepSeek, czy może inny?
28
Gemini Live z większymi możliwościami już wkrótce. Jednak bez subskrypcji nie skorzystamy z nowości od Google
8
Nadchodzą chatboty, które będą działać 10x szybciej od obecnych. Mercury to pierwsza seria dLLM, która to udowadnia
40
Komunikator Skype oficjalnie się żegna. Firma Microsoft zachęca do pozostawienia go na rzecz platformy Teams
40