Windows 10 ze wsparciem dla rozdzielczości 8K
System operacyjny to podstawowe oprogramowanie zainstalowane na naszych komputerach. Decydując się na wybraną platformę, zgadzamy się także na zestaw funkcji i pakietów oferowanych przez dany produkt - ważna jest także kompatybilność programów komercyjnych, bez których trudno byłoby wykorzystać możliwości komputera. Niektóre systemy operacyjne pozwalają na obsługę nowszych standardów, inne zaś nie są przygotowane na przyszłościowe rozwiązania technologiczne, jakie znajdą się już niedługo w produktach dostępnych dla zwykłego użytkownika. Do podstawowych parametrów każdego oprogramowania należy niewątpliwie obsługiwana rozdzielczość - chodzi tutaj nie tylko o samą możliwość uruchomienia w wybranej rozdzielczości, ale także odpowiednie skalowanie elementów interfejsu.
Microsoft wybiega w przyszłość.
W tym momencie wielu posiadaczy komputerów osobistych pracuje już na wyświetlaczach oferujących obraz o wielkości Full HD (1920 x 1080 pikseli), a kolejnym standardem mającym znaleźć się w domu przysłowiowego Kowalskiego ma być Ultra HD (3840 x 2160 pikseli). Do popularyzacji rozdzielczości określanej potocznie mianem 4K zostało jeszcze trochę czasu, ale niektórzy myślą już o większych obrazach - mamy tutaj na myśli standard 8K, czyli 7680 x 4320 pikseli.
Nie musimy już chyba wspominać, że na razie trudno spotkać telewizory lub monitory wspierające 8K, aczkolwiek producenci zaczynają prezentować pierwsze produkty na targach takich jak na przykład CES (Consumer Electronics Show). Plotki o wsparciu rozdzielczości 7680 x 4320 pikseli przez nadchodzący system Windows 10 powstały jeszcze w ubiegłym roku, a teraz doczekaliśmy się ich potwierdzenia. Dziesiątka od samego początku będzie obsługiwała nadchodzące wyświetlacze - dla Microsoftu nie jest ważne, że jeszcze przez dłuższy czas posiadaczy takiego sprzętu będzie można liczyć co najwyżej w setkach lub tysiącach.
Producenci telewizorów już jakiś czas temu zaproponowali standard połączenia SuperMHL wspierający 8K, natomiast VESA ogłosiła niedawno eDisplayPort 1.4a pozwalający na przesył takiego obrazu przez wewnętrzny interfejs w notebookach i innych urządzeniach mobilnych. NVIDIA oraz AMD nie planuje na razie wprowadzania na rynek konsumencki akceleratorów graficznych obsługujących standard 8K.
Źródło: PC World
Powiązane publikacje

Google Labs wprowadza eksperymentalne narzędzia AI do nauki języków obcych z wykorzystaniem modelu Gemini
4
Meta AI rzuca wyzwanie ChatGPT. Nowa aplikacja z funkcją Discover Feed jest już dostępna na Androida i iOS
13
Grok 3.5 odpowie na pytania bez przeszukiwania Internetu. Gwarantuje to sam Elon Musk
25
Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
24