Windows 10 - Microsoft udostępnia nową kompilację 10586
Już za kilka dni na komputery milionów użytkowników trafi nowa, odświeżona wersja systemu Windows 10. Ta spora aktualizacja o kodowej nazwie Threshold Wave 2 przynosi wiele zmian i poprawek. Obecnie Microsoft przede wszystkim łata błędy znalezione w poprzednich wydaniach, o czym świadczyć może najnowsza kompilacja testowa o numerze 10586. Nowa kompilacja pojawiła się w kręgu szybkich aktualizacji użytkowników biorących udział w programie Windows Insider. Podobnie jak inne wydania, jej zainstalowanie wymaga uruchomienia Windows Update, pobrania plików i kilkukrotnego zrestartowania systemu. Istotnych zmian za wiele jednak w tym wydaniu nie zaobserwujemy: nie jest to jedna z kompilacji wprowadzających nowe funkcje, lecz raczej duża paczka poprawek przygotowująca nas do wydania kolejnej wersji RTM.
Microsoft przygotowuje się do wprowadzenia aktualizacji Threshold 2.
Zgodnie z oficjalnymi informacjami przedstawionymi przez Microsoft, programiści firmy znacznie zredukowali konflikty pojawiające się podczas jednoczesnego odtwarzania dźwięków w aplikacjach (np. Groove, Filmy i TV) i sygnału nowych wiadomości z centrum powiadomień. Ta kompilacja zapamiętuje używany przez nas sposób logowania. Jeżeli przy ostatnim logowaniu korzystaliśmy z np. kodu PIN lub czytnika linii papilarnych i mechanizmu Windows Hello, przy kolejnym system od razu zasugeruje użycie takiej samej opcji. Zmiany dotknęły także przeglądarkę Microsoft Edge, która lepiej radzi sobie z tworzeniem podglądu innych aktualnie otwartych w tle kart. Funkcję tę wprowadzono niedawno i w niektórych przypadkach nie działała prawidłowo, w najnowszej wersji powinna sprawować się lepiej.
Użytkowników tabletu Surface Pro 3 ucieszy zapewne wieść o tym, że teraz naciśniecie przycisku zasilania powoduje uśpienie systemu. W poprzednich kompilacjach miała miejsce inna sytuacja - przycisk ten, mimo poprawnych ustawień powodował zamknięcie systemu. Wszyscy mogą za to korzystać z ulepszonego, niezawodnego mechanizmu pobierania aplikacji i gier z wbudowanego w system sklepu. Poprawiono także współpracę z mniejszymi urządzeniami takimi jak tablety: do tej pory korzystanie z np. obrotu w trakcie uruchamiania systemu mogło doprowadzić do jego awarii i wyświetlania niebieskiego ekranu śmierci. Obecnie tego typu ekscesy nie powinny już mieć miejsca.
Po instalacji nowej kompilacji użytkownicy mogą zetknąć się z problemem braku aplikacji The Insider Hub, wbudowanego komunikatora Skype i aplikacji do wiadomości. Na swoich stronach korporacja opisuje, jak usunąć te problemy. Jak widać, wydanie to jest dużą paczką naprawczą względem poprzednich kompilacji testowych. Według przecieków z samej firmy może to być już ostateczna przymiarka dla edycji Threshold Wave 2. Przekonamy się o tym już w przyszłym tygodniu.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78