Windows 10 Enterprise nie otrzyma przeglądarki Edge
29 lipca odbędzie się jedna z najważniejszych premier w historii Microsoftu - właśnie wtedy na rynku oficjalnie zadebiutuje najnowszy system operacyjny o nazwie Windows 10. Nowe okienka według zapowiedzi mają być przełomowe szczególnie pod kątem architektury, ale nie zapomniano także o wyglądzie systemu i jego ujednoliceniu. Interfejsy mają ze sobą współpracować, a nie rywalizować. Dodatkowo, wraz z systemem Windows 10 ma zadebiutować nowa przeglądarką Microsoft Edge, ale do niej wrócimy za chwilę. Warto nadmienić, że wraz z wprowadzeniem dziesiątki zmieni się również sposób dystrybuowania poprawek przy pomocy funkcji Windows Update – oprogramowanie zostało podzielone na trzy „wydania”.
- Current Branch – w tym wydaniu znajdować się będzie przede wszystkim Windows 10 Home, który jak wiadomo, nie będzie zezwalał na wyłączenie automatycznych aktualizacji. Użytkownicy tej wersji będą jako pierwsi otrzymywać nowości jak i poprawki bezpieczeństwa.
- Current Branch for Business – w tej gałęzi znajdziemy system Windows 10 Pro, dla którego na bieżąco będą dostarczane tylko poprawki bezpieczeństwa, zaś nowości będą dystrybuowane dopiero z czasem.
- Long Term Servicing Branch – jest to najbardziej restrykcyjna gałąź systemu Windows, ponieważ użytkownik będzie otrzymywał tylko aktualizacje bezpieczeństwa, zaś nowości nie będą dostarczane w żaden sposób przez najbliższe 10 lat. Do tej gałęzi należy Windows 10 Enterprise.
Jak już wyżej wspomnieliśmy, wraz z systemem Windows 10 zadebiutuje również nowa przeglądarka, jednak nie otrzymają ją systemy pochodzące z gałęzi Long Term Servicing Branch. Dlaczego? Zgodnie z jej założeniami, system ma otrzymywać tylko poprawki bezpieczeństwa. Użytkownicy nie zostaną pozostawieni na lodzie, gdyż nadal będzie dostępny Internet Explorer 11.
Czy to dobre posunięcie?
Systemy z gałęzi Long Term Servicing Branch raczej nie będą wykorzystywane przez zwykłych użytkowników komputerów, bowiem są przeznaczone dla profesjonalnych odbiorców, którym nie zależy na otrzymywaniu nowości - w tym przypadku najważniejsza jest stabilność i uniwersalność. Użytkownicy domowi oraz klienci korporacyjni nic na tym nie stracą. Chyba, że zdecydują się korzystać z systemu pochodzącego z najbardziej restrykcyjnej gałęzi.
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78