Winamp - historia najpopularniejszego odtwarzacza dla Windows
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Winamp - historia najpopularniejszego odtwarzacza dla Windows
- 2 - Winamp - początki, a więc pierwsza generacja
- 3 - Winamp - druga generacja i ogromny sukces
- 4 - Winamp - trzecia generacja, złość użytkowników i powrót do korzeni
- 5 - Winamp - za kulisami, czyli jak startup starł się z korpo
- 6 - Winamp - za kulisami, czyli jak wszystko się rozjechało i rozpadło
Format MP3 jest do dziś znany niemal wszystkim użytkownikom komputerów, mimo że czasy jego prawdziwej świetności są już za nami. Od drugiej połowy lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku był to najpopularniejszy format plików muzycznych. Większość użytkowników komputerów go uwielbiała za małe rozmiary plików, w czasach gdy przepustowość łączy internetowych była, w porównaniu do dzisiejszych wartości, powalająco mała. Z czasem jednak rosła liczba jego przeciwników, którzy gromami rzucali twierdząc, że jakość dźwięku w plikach MP3 jest bardzo słaba. Sęk w tym, że poniekąd obie strony miały rację, ale takie właśnie są założenia stratnej kompresji dźwięku. Ogromna popularność formatu MP3 to przede wszystkim zasługa legendarnego programu - Winamp. Jak zaczęła się jego historia? Jak program rozwijał się z biegiem czasu? Co działo się za kulisami? Ciekawi?
Autor: Piotr Gontarczyk
MP3 to jeden z kilku popularnych formatów stratnej kompresji dźwięku, której prehistoria zaczęła się w 1894 roku, gdy amerykański fizyk Alfred M. Mayer wykazywał, że ograniczenia ludzkiego narządu słuchu pozwalają maskować jeden dźwięk innym, o niższej częstotliwości. Badania nad jego odkryciem trwały kilka dekad i dopiero w 1979 roku dwóch amerykańskich naukowców stworzyło podwaliny pod pierwsze formy kompresji stratnej. Ta, w możliwie jak największym uproszczeniu, polega na usunięciu z utworu źródłowego określonej części informacji o dźwięku i zakodowanie nowego pliku tak, aby pozostałe elementy informacji maskowały braki. W przypadku stratnej kompresji zawsze plik wynikowy daje dźwięk gorszej jakości. Przez dłuższy czas dla użytkowników komputerów nie był to duży problem, gdyż dawniej mało kto podpinał do komputera wysokiej klasy nagłośnienie, a raczej typowe głośniki komputerowe, czy niedrogie słuchawki. Ich niezbyt wysoka, lub wręcz niska precyzja, dynamika, dość skutecznie ukrywały zakłócenia wprowadzane przy kompresji np. utworów z płyt CD-Audio do plików w formacie MP3.
Winamp niegdyś był symbolem odtwarzacza multimedialnego. Popularyzował nie tylko format MP3, ale też masowe piractwo.
Na poważnie prace nad nowym standardem stratnej kompresji dźwięku pod koniec 1988 roku uruchomiła grupa MPEG (Moving Picture Experts Group). Łącznie zaproponowano aż czternaście algorytmów kompresji. Ze względu na podobieństwa pomiędzy niektórymi, prace nad formatem kompresji stratnej MPEG Audio uproszczono do czterech projektów. W 1991 na stole pozostały tylko dwa - MUSICAM oraz ASPEC. W tym samym roku zdecydowano, że to ten pierwszy będzie podstawą standardu, który niebawem stanie się formatem MP3. Prace nad algorytmami kompresji MPEG-1 Audio Layer I, II i III ostatecznie zakończono rok później i opublikowano w 1993 roku. W lipcu 1994 roku niemieckie Towarzystwo Fraunhofera wydało pierwszy programy koder MP3 o nazwie l3enc. To właśnie dzięki niemu zaczęły powstawać pierwsze pliki MP3.
Jak zabezpieczyć system Windows bez dodatkowych kosztów
Niby wszystko było na miejscu, ale był poważny problem. Aby odtworzyć plik MP3 na komputerze, najpierw trzeba było go... dekompresować. Nie było bowiem odtwarzaczy plików w nowym formacie. Fraunhofer IIS rok później wydało program WinPlay3, a więc pierwszy w historii odtwarzacz plików MP3 dla systemów Windows 3.1 i Windows 95. Dla formatu MP3 w komputerach było jednak zbyt wcześnie, bo odtwarzacz WinPlay3 wymagał co najmniej procesora 486DX o częstotliwości 66 MHz, aby mógł bezproblemowo odtwarzać pliki. W 1995 roku taki procesor wciąż był uznawany za stosunkowo drogi i to blokowało wzrost zainteresowania formatem MP3. Dwa lata później jednak procesory były już zauważalnie szybsze, no i pojawił się malutki programik, który uruchomił potężną zmianę w branży muzycznej, a więc gwałtowny wzrost piractwa. Mowa oczywiście o Winampie.
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- następna ›
- ostatnia »
- SPIS TREŚCI -
- 1 - Winamp - historia najpopularniejszego odtwarzacza dla Windows
- 2 - Winamp - początki, a więc pierwsza generacja
- 3 - Winamp - druga generacja i ogromny sukces
- 4 - Winamp - trzecia generacja, złość użytkowników i powrót do korzeni
- 5 - Winamp - za kulisami, czyli jak startup starł się z korpo
- 6 - Winamp - za kulisami, czyli jak wszystko się rozjechało i rozpadło
Powiązane publikacje

Recenzja Zorin OS - Linux w końcu lepszy od Windowsa? Testy w grach, programach oraz obsługa AI z udziałem GeForce GTX 1660 Ti
465
Ubuntu vs Windows 11 - który system jest lepszy do gier, grafiki 3D i sztucznej inteligencji? Test z udziałem NVIDIA GeForce RTX 4090
258
SteamOS vs Windows 11 - który system jest lepszy dla Steam Decka? Porównanie wydajności w grach i benchmarku
146
Test Copilot+ PC - Omawiamy dostępne funkcje AI, tj. aplikację Copilot oraz Automatic Super Resolution
42