Wikipedia blokuje możliwość edycji dla użytkowników Neostrady
W Internecie nietrudno natrafić na akty sieciowego wandalizmu... Wchodząc na strony internetowe oraz fora widzimy hejterów, trolli internetowych, użytkowników stosujących niezrozumiałą ironię oraz zwykłych idiotów - ci sami userzy w swoim życiu często zachowują się zupełnie normalnie, pracują na dobrych stanowiskach i troszczą się o rodzinę, tudzież dobrze się uczą i są powodem do dumy dla swoich rodziców. Z czego wynika chęć wyładowania się w Internecie? Psycholodzy cały czas badają to zjawisko i mają już nawet kilka odpowiedzi. Dzisiaj zajmiemy się jednak konkretną witryną internetową i konkretną grupą użytkowników. Wikipedia to znany portal nazywany jako internetowa encyklopedia - wpisując hasło otrzymujemy konkretną definicję, a nawet więcej.
Mit użytkowników Neostrady wiecznie żywy.
Główną cechą Wikipedii jest możliwość rozwijania jej przez każdego użytkownika globalnej sieci. Możemy dodawać definicje, edytować już istniejące i brać udział w tworzeniu jeszcze większej bazy haseł i zagadnień. Tak jak w przypadku każdej ogólnodostępnej usługi, zdarzają się użytkownicy chcący zniszczyć dobro stworzone przez innych. Wikimedia zarządzająca opisywaną Wikipedią próbuje bronić swój portal przed trollami internetowymi na różne sposoby... Wczoraj na oficjalnym blogu udostępniono informację o masowej blokadzie użytkowników pochodzących z Polski i korzystających z usług firmy Orange - popularna Neostrada znalazła się pod ostrzałem ze względu na "długotrwałe, notoryczne wandalizmy, polegające na niszczeniu i kasowaniu treści artykułów encyklopedycznych".
Wikimedia próbowała ponoć skontaktować się z Orange w celu zmniejszenia skali problemu, jednak operator zrezygnował z jakiegokolwiek działania. Internetowa encyklopedia zablokowała możliwość edycji i dodawania artykułów dla 524 228 adresów IP należących do puli Orange. Czy każdy użytkownik Neostrady stracił możliwość rozwijania Wikipedii? Osoby posiadające aktywne konta mogą dalej edytować i dodawać treści, natomiast nowi użytkownicy powinni zarejestrować się przy pomocy maila (szczegóły tutaj). Pula adresów Neostrady została zablokowana na okres jednego roku (od 15 sierpnia 2015). Za działaniem na szkodę Wikipedii nie muszą wcale stać "dzieci Neostrady" - może to być przemyślana akcja mająca na celu osłabienie pozycji Orange na rynku usług internetowych.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57