Więcej giga na talerzach - nowe dyski WD
Western Digital ogłosiło wprowadzenie do sprzedaży następnej generacji dysków SATA Caviar, wyposażonej w talerze o możliwości zapisu 160 Gigabajtów na talerz. Nowa generacja napędów WD posiada wbudowaną technologię ramp load, stosowaną dotychczas w napędach do komputerów przenośnych. Służy ona do parkowania głowic zapisujących, gdy na dysku nie są przeprowadzane żadne operacje, jest wyłączany lub podczas rozruchu. WD stosuje ramp load w swych nowych rozwiązaniach desktopowych w celu zwiększenia ich odporności na wstrząsy oraz zmniejszenia poboru mocy napędów.
“Nasze dyski z talerzami o gęstości zapisu 160 GB z innowacją ramp load stanowią platformę, która pozwala WD z powodzeniem kontynuować spełnianie potrzeb naszych klientów dostarczając im godnych zaufania, dysków twardych o dużych pojemnościach,” oświadczył Don Bennett, wiceprezes WD odpowiedzialny za produkty dla klientów indywidualnych.
Rodzina dysków 3,5 cala WD Caviar zapewnia wysoką wydajność dzięki szybkości 7,200 obr/min, przepustowości na poziomie 300 MB/s, pamięci cache do 6 MB oraz wbudowanej technologii kolejkowania komend (Native Command Queuing). Dodatkowo ich cicha praca oraz niska temperatura nawet podczas dużego obciążenia rekomenduje te dyski do zastosowań nawet w najbardziej wymagających środowiskach. W odświeżonej serii Caviar są dostępne napędy w pojemnościach od 40 GB do 500 GB. Ich okres gwarancyjny wynosi 3 lata.
Równocześnie z wprowadzeniem nowych Caviarów WD przygotowało też mocne uderzenie na rynku napędów mobilnych. Kolejna generacja 2,5 calowych dysków WD Scorpio™, przy zastosowaniu zaprojektowanej i wdrożonej przez firmę technologii prostopadłego zapisu magnetycznego (Perpendicular Magnetic Recording) pozwala na osiągnięcie gęstości zapisu rzędu 80 GB na talerz.
Tego rodzaju rozwiązania stanowią odpowiedź na potrzeby rynku, na którym notebooki, palmtopy i elektronika przenośna przestały być tylko narzędziem pracy, by zostać nośnikami filmów, muzyki i ogólnie multimediów.
Przy stosowaniu rozwiązania prostopadłego zapisu PMR namagnetyzowanie każdego bitu danych jest skierowane pionowo w stosunku do wirującego talerza, a nie podłużnie do jego powierzchni jak było to stosowane przez lata. To pozwalana na umieszczenie większej ilości informacji na danej powierzchni niż byłoby to możliwe przy metodzie tradycyjnej. Technologia ta jest obecnie podstawą do dalszego rozwijania coraz większych pojemności dysków twardych.
Zapewniając wydajność rzędu 5,400 obr/min napędy WD Scorpio utrzymują pobór mocy na poziomie wcześniejszych 4,200 RPM ograniczając zużycie mocy baterii, co przekłada się na dłuższą pracę całego notebooka oraz dłuższą bezawaryjną pracę. Rozwiązania wprowadzone w rodzinie WD Scorpio skutkują ich cichszą pracą, co przekłada się z kolei na komfort pracy użytkowników. Dyski dostępne są w pojemnościach od 40 GB do 120 GB; wbudowane mają do 8 MB pamięci cache; dostępne zarówno w wersjach EIDE jak SATA. Posiadają 3-letnią gwarancję.
Więcej informacji na temat napędów mobilnych WD Scorpio można znaleźć na oficjalnej stronie producenta
https://www.westerndigital.com/en/products/Products.asp?DriveID=200.
Powiązane publikacje

Toshiba wprowadza dyski twarde o pojemności 24 TB dla systemów NAS. Nowe modele N300 i N300 Pro zaprojektowano do pracy 24/7
66
Z dysku twardego zrobił szlifierkę. Ciekawy projekt DIY pokazuje, że stary dysk twardy może dostać drugie życie
26
Synology blokuje funkcje w nowych NAS-ach. Użytkownicy tracą wsparcie, jeśli nie użyją dysków z logo producenta
46
PNY prezentuje karty microSD z serii PRO Elite High Endurance. Zwiększona trwałość i nawet 512 GB pojemności
27