Wi-Fi 8 będzie miało taką samą przepustowość jak Wi-Fi 7. MediaTek zdradza, jakie zmiany zapewni standard IEEE 802.11bn
Standard łączności bezprzewodowej wykorzystujący do działania fale radiowe, a dokładniej IEEE 802.11, bardziej znany dziś pod nazwą Wi-Fi (ang. wireless fidelity; choć tak naprawdę to certyfikat od Wi-Fi Alliance dla standardów ze wspomnianej serii), został przedstawiony w 1997 roku, ale na rynku pojawił się dopiero za sprawą serii laptopów Apple iBook w 1999 roku. Od tego czasu dużo się zmieniło, a dziś możemy korzystać z dobrodziejstw Wi-Fi 7. Na horyzoncie widać już następcę.
Wi-Fi 7 dopiero co zagościło na rynku, a inżynierowie już pracują nad jego następcą. Wi-Fi 8 nie przyniesie żadnych zmian w aspekcie maksymalnej przepustowości, gdyż w tym przypadku skupiono się na niezawodności.
Wi-Fi 7 - oficjalny debiut nowego standardu łączności bezprzewodowej. Pierwsze urządzenia już w drodze
O nadchodzącym standardzie IEEE 802.11bn (Wi-Fi 8) możemy się nieco dowiedzieć z dokumentu PDF, który opublikowała firma MediaTek (znajdziemy go TUTAJ). Nowość nie zaoferuje nam wyższej przepustowości od poprzednika. Nie obsłuży też innych pasm od dotychczasowych, czyli: 2,4, 5, czy też 6 GHz. Pod wieloma względami jest to po prostu IEEE 802.11be (Wi-Fi 7), ale zmiany będą zauważalne. Przede wszystkim Wi-Fi 8 jest projektowane dla jak najlepszej niezawodności (Ultra High Reliability, UHR) - mamy więc sporą zmianę, ponieważ wcześniejsze standardy z serii IEEE 802.11 skupiały się głównie na zwiększaniu przepustowości.
Test routera ASUS RT-AX88U Pro - wydajny router Wi-Fi 6 z obsługą ASUS AiMesh i porównanie z modelem ROG Rapture GT-AX6000
IEEE 802.11bn (Wi-Fi 8) wprowadzi kilka ciekawych rozwiązań, które wymieniono i pokrótce omówiono poniżej. Oczekuje się, że standard zostanie zatwierdzony we wrześniu 2028 roku, więc do tego czasu zapewne poznamy jeszcze więcej szczegółów. Z kolei pierwsze urządzenia korzystające z Wi-Fi 8 mogą się pojawić na rynku pod koniec 2027 roku (podobnie wyglądała sytuacja z Wi-Fi 7), a więc na jakiś czas przed oficjalną certyfikacją.
- Multi-AP Coordination - dzięki tej opcji praca wielu punktów dostępowych (ang. AP) będzie lepiej zorganizowana. Nie będą on sobie przeszkadzać, a zostaną zobligowane do tego, aby optymalnie zarządzać dostępnymi zasobami (kanały i przepustowość).
- Coordinated Spatial Reuse (Co-SR) - funkcja dostosowuje moc transmisji w przypadku wielu punktów dostępowych (lepsza ogólna przepustowość o 15-25% - według MediaTeka).
- Coordinated Beamforming (Co-BF) - w tym przypadku możemy liczyć na mniejsze zakłócenia w transmisji dzięki temu, że sygnał będzie kierowany bardziej precyzyjnie w stronę odbiornika (przepustowość lepsza o 20-50% - ponownie według firmy MediaTek).
- Dynamic Sub-channel Operation (DSO) - technologia dynamicznie przydziela podkanały (w ramach dostępnego pasma częstotliwości), które mogą następnie być przypisane dla konkretnych sprzętów (w zależności od ich zapotrzebowania). Dzięki temu można liczyć na poprawę wydajności i mniejsze zakłócenia - szczególnie w zatłoczonych miejscach.
- dRU (Distributed Resource Units) - opcja może zwiększyć moc transmisji nawet o 11 dB, a przy tym znacznie poprawia wydajność widmową i zasięg - szczególnie na paśmie 6 GHz.