W Chinach wystąpił pierwszy raz prezenter stworzony przez AI
Chińska państwowa agencja informacyjna Xinhua zaprezentowała pierwszego na świecie wirtualnego prezentera wiadomości w całości obsługiwanego przez AI. Do stworzenia postaci wykorzystano opartą na na sztucznej inteligencji technologię DeepFake. Pozwala ona na na wygenerowanie wideo twarzy oraz ciała oraz osiąganie przy tym niezwykle realistycznych efektów i niestety do tej pory kojarzyła się głównie z pornografią lub fake newsami. W rozwój systemu był zaangażowany chiński gigant technologiczny Sogou. Wprawdzie oficjalnie twórcy prezentera chwalą się sukcesem to specjaliści podkreślają, że do stworzenia udanej postaci jeszcze długa droga.
Xinhua współpracował z chińską wyszukiwarką Sogou, aby zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat ludzkiego zachowania
Agencja Xinhua podała, że cyfrowi prezenterzy mogą pracować 24 godziny na dobę bez przerwy - zarówno na swojej stronie internetowej jak i w kanałach mediów społecznościowych. Jako główną zaletę takiego rozwiązania podano "redukcję kosztów produkcji wiadomości". Redakcja podkreśla także, że AI pomoże szybciej przekazywać aktualne wiadomości. System Sztuczne Inteligencji (AI) został wykorzystany do syntezy głosów prezenterów, ruchów warg, ekspresji twarzy. Wszystkie modele opracowane są na podstawie prawdziwych prezenterów. AI uczy się także samo sztuki prezentowania informacji z filmów transmitowanych na żywo. Xinhua współpracował z chińską wyszukiwarką Sogou, aby zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat ludzkiego zachowania i wyglądu w trakcie przedstawiania newsów.
Dzisiejsza sztuczna inteligencja: inteligentna czy jednak nie?
Pomimo zaawansowania technicznego nowy członek do zespołu informacyjnego Xinhua nie wzbudził entuzjazmu specjalistów. "Oglądanie filmów z tą postacią przez kilka minut jest dość trudne" - powiedział w BBC profesor Uniwersytetu w Oksfordzie Michael Wooldridge . "Jest bardzo płaski, bez emocji, bardzo jednowymiarowy, nie ma rytmu, tempa ani nacisku na to co ważne". Z kolei Noel Sharkey, emerytowany profesor sztucznej inteligencji i robotyki na Uniwersytecie w Sheffield, nazwał to "dobrym pierwszym krokiem". AI zadebiutowało w trakcie piątej Światowej Konferencji Internetowej w prowincji Zhejiang w Chinach Wschodnich.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4