W bazie SiSoft Sandra odkryto procesor Intel Ice Lake-U
Zgodnie z najnowszą mapą Intela dotyczącą wydawanych procesorów dla desktopów oraz laptopów, w tym roku pierwsze skrzypce będzie odgrywać rodzina Coffee Lake. Wiemy jednak, że amerykański producent w dalszym ciągu pracuje nad układami wyprodukowanymi w 10-nm procesie technologicznym. Pierwszą architekturą ma być Cannonlake (z początku tylko dla ultrabooków i hybryd), jednak kolejne opóźnienia świadczą o dalszych problemach z okiełznaniem niższej litografii. W międzyczasie ma się także pojawić dziewiąta generacja o kodowej nazwie Ice Lake, która wg. Intela, będzie już wykorzystywała ulepszony proces 10 nm+. W bazie SiSoft Sandra pojawił się dość nieoczekiwanie przedstawiciel rodziny Ice Lake-U, a więc układ przeznaczony dla ultrabooków i małych desktopów typu Intel NUC. O ile o samym CPU praktycznie niczego się nie dowiadujemy, o tyle co nieco można wyłapać w kwestii zintegrowanego układu graficznego.
W bazie SiSoft Sandra okryto tajemniczy procesor Intela z rodziny Ice Lake-U, a więc niskonapięciowego przedstawiciela wykorzystującego usprawniony proces technologiczny - 10 nm+.
Intel oficjalnie potwierdza 10 nm+ litografię dla Ice Lake
W bazie SiSoft Sandra wyłapano przedstawiciela rodziny Intel Ice Lake-U, czyli dziewiątej generacji CPU i jednocześnie pierwszej wykonanej w ulepszonej litografii 10 nm+. Choć układy te przeznaczone są głównie dla notebooków, testowa jednostka była prawdopodobnie wlutowana w mini-komputerze klasy NUC (na co wskazuje napis desktop, a nie notebook). Wraz z procesorem zintegrowano układ graficzny Intel UHD Graphics 11 generacji. Próbka inżynieryjna została wyposażona w 48 jednostek wykonawczych (EU), co przekłada się na 384 procesory strumieniowe (SP). Zintegrowane układy Intela miały już podobne parametry w poprzednich generacjach - mowa jednak tutaj głównie o układach Intel Iris Plus Graphics z dedykowaną pamięcią eDRAM. W tym wypadku jednak dodatkowym atutem może być podniesienie zegara bazowego do 600 MHz.
Intel - nadchodzą kolejne procesory dla desktopów i laptopów
Intel UHD Graphics 11 generacji posiada także 768 kB pamięci podręcznej cache poziomu L2, a także jest w stanie wykorzystać do 6 GB pamięci RAM. Zmiany są wyraźnie widoczne, gdy porównamy do ze specyfikacją przykładowo Intel UHD Graphics 620, znanym z Kaby Lake Refresh. W tym wypadku mieliśmy do dyspozycji 24 bloki EU, co dawało w konsekwencji 192 procesory strumieniowe. W chwili obecnej UHD Graphics w Ice Lake-U wydaje się mieć specyfikację dwukrotnie lepszą w porównaniu do obecnych zintegrowanych układów. Nie wiadomo jednak w jakim stopniu przełoży się to na wydajność. Ponadto do czasu oficjalnej premiery parametry 11 generacji iGPU mogą jeszcze ulec zmianie (na plus bądź minus).
Powiązane publikacje

AMD Ryzen Threadripper (PRO) 9000WX - Kolejne poszlaki wskazują na zbliżającą się premierę procesorów HEDT Zen 5
13
Procesor AMD Ryzen 7 9800X3D do kupienia w najniższej cenie od premiery. Świetna jednostka do gier dostępna poniżej MSRP
91
Intel 18A przyciąga uwagę. NVIDIA i Broadcom testują nowy proces, otwierając drogę do potencjalnej współpracy
23
TSMC zapowiada SoW-X, czyli nową erę pakowania chipów dla AI i HPC. Masowa produkcja ruszy już w 2027 roku
7