VLC został pobrany już trzy miliardy razy. W planach VR i konsole
VLC, odtwarzacz multimediów o otwartym kodzie źródłowym, przekroczył trzy miliardy pobrań. Okazję tę świętowano na żywo w trakcie CES 2019. Pierwszy miliard pobrań programu został odnotowany w 2012 roku. W nadchodzących miesiącach VLC planuje kilka nowych usprawnień dla swojego odtwarzacza. W ciągu miesiąca ma się ukazać aktualizacja aplikacji Android VLC , która wprowadzi obsługę AirPlay. Umożliwi to użytkownikom systemu Android przesyłanie plików wideo z telefonów z systemem Android do urządzenia Apple TV. Planowana jest także aktualizację aplikacji VR, która umożliwi natywne wsparcie dla filmów VR. Aplikacja otrzyma również wsparcie dla interakcji 3D i dźwięku stereo oraz doda funkcję wirtualnego kina.
W planach jest wprowadzenie odtwarzacza multimedialnego VLC na więcej platform - w tym na Sony PlayStation 4 czy Nintendo Switch.
Oprogramowanie VideoLan powstało jako projekt akademicki w 1996 roku. Rozwiązanie miało składać się z klienta i serwera by przesyłać strumieniowo filmy w sieci kampusu. Pierwotnie opracowany przez studentów w École Centrale Paris, jest obecnie rozwijany przez autorów na całym świecie i koordynowany przez organizację non-profit VideoLAN. Kod przepisany od zera w 1998 roku, został wydany na licencji GNU General Public Licence 1 lutego 2001 roku, za zgodą dyrektora École Centrale Paris. Po 13 latach prac rozwojowych, wersja 1.0.0 odtwarzacza multimedialnego VLC została wydana 7 lipca 2009. Prace nad VLC na Androida rozpoczęły się w 2010 roku, a aplikacja dla smartfonów z tym systemem jest dostępna w sklepie Google Play od 2011 roku. Po dwóch latach zawirowań związanych z licencją, w lipcu 2013 r. aplikacja VLC została ponownie udostępniona na iOS w App Store w ramach publicznej licencji Mozilla.
Nokia 7.1 - ciekawy średniak dla fanów multimediów
Wersja 3.0 była rozwijana dla systemów Windows, Linux i MacOS od czerwca 2016 r. i wydana w lutym 2018 r. Zawiera wiele nowych funkcji, w tym obsługę wyjścia dla Chromecasta, sprzętowe dekodowanie, odtwarzanie 4K i 8K, dtwarzanie HDR, wideo 360° i dźwięk 3D, obsługa menu Java w przeglądarce BluRay, przeglądanie lokalnego dysku sieciowego i wiele innych funkcji. Najnowsza wersja programu VLC 3.0.6 dodaje obsługę między innymi 12 bitowe dekodowanie AV1 czy obsługę HDR w AV1. W grudniu 2017 r. Parlament Europejski zatwierdził budżet, w ramach którego finansowany jest program premii za znalezienie i zgłoszenie luk w VLC. Program ma na celu poprawę infrastruktury informatycznej UE poprzez wspieranie zabezpieczeń oprogramowania open source.
Powiązane publikacje

LinusTechTips - popularny kanał technologiczny na YouTube został zbanowany. Powodem treści dodane przez hakerów
5
Raja Koduri z końcem miesiąca odejdzie z firmy Intel - informację potwierdził Pat Gelsinger
178
Praca biurowa stanie się łatwiejsza. Google Workspace zostanie wzbogacone o nowe funkcje wykorzystujące AI
19
Meta zaczyna przypominać spółkę Alphabet. Do kosza trafia kolejny projekt. Tym razem chodzi o NFT
19