Virgin Orbit wstrzymuje działalność. Kosmiczny startup Richarda Bransona zwolni 85% pracowników
Po sześciu latach działalności Virgin Orbit ogłosiło, że nie ma już funduszy na kontynuowanie swojej działalności. W związku z tym 675 osób (około 85% wszystkich pracowników) zostanie zwolnionych, a samo Virgin Orbit w najbliższym czasie zostanie zamknięte. Ostatnim z lotów kosmicznych spółki należącej do Richarda Bransona było "Start Me Up" - misja będąca pierwszym komercyjnym startem kosmicznym z ziemi brytyjskiej, która to jednak zakończyła się fiaskiem.
Po sześciu latach działalności Virgin Orbit ogłosiło, że nie ma już funduszy na kontynuowanie swojej działalności. Niebawem spółka wstrzyma działalność do odwołania. Póki co zanosi się na zwolnienie 85% pracowników.
Virgin Orbit wystrzeliło pierwszą rakietę orbitalną z terytorium Wielkiej Brytanii. Sukcesu jednak nie było
Informacja, o tym kto dokładnie straci pracę, ma zostać podana do 3 kwietnia. Firma utrzyma tym samym zatrudnienie zaledwie 100 osób. Zwalniani pracownicy mają niemniej otrzymać zabezpieczenie finansowe i ułatwioną ścieżkę zatrudnienia w siostrzanej firmie grupy, jaką jest Virgin Galactic. "Nie mamy innego wyboru niż wprowadzenie natychmiastowych, dramatycznych i bolesnych zmian" - powiedział cytowany przez CNN Business prezes Dan Hart i zaznaczył, że to najtrudniejsza decyzja, jaką musiał podjąć w życiu. BBC dodaje z kolei, jakoby Branson miał powiedzieć pracownikom, że firma wkrótce zupełnie zawiesi działalność, aż do odwołania.
Starlink – w ciągu najbliższych trzech miesięcy internet Elona Muska ma objąć zasięgiem cały świat. Technicznie rzecz biorąc
Virgin Orbit zostało założone w 2017 roku w celu opracowania i skomercjalizowania systemu LauncherOne, służącemu wynoszeniu satelitów na niską orbitę okołoziemską. Łącznie Virgin Orbit wykonało sześć takich lotów w latach 2020-2023, z czego tylko cztery zakończyły się sukcesem. Ostatnia próba, a więc wspomniane już "Start Me Up", mimo udanego oddzielenia się rakiety od macierzystego samolotu, nie powiodła się. Wystąpiła wszak pewna anomalia, która uniemożliwiła ładunkowi rakiety wejście na orbitę. Później ustalono, że usterkę spowodował filtr paliwa o wartości zaledwie 100 dolarów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4