Virgin Hyperloop – ten materiał wideo dokładnie tłumaczy, na czym bedzie polegać środek transportu na miarę XXI wieku
Jeśli oglądaliście w dzieciństwie chociażby Jetsonów i do dziś zastanawiacie się, gdzie są te niewyobrażalne technologie szyte na miarę XXI wieku, to wiedzcie, że są już bliżej jak dalej. Jedną z nich jest chociażby system masowego transportu Hyperloop, za którym stoi firma Virgin. Pod koniec ubiegłego roku odbyła się pierwsza załogowa podróż kapsuły Hyperloop na dystansie 500 metrów i wiele wskazuje na to, że od udostępnienia tego rozwiązania na szeroką skalę dzielą nas miesiące, a co najwyżej parę lat. Nic więc dziwnego, że firma założona przez Richarda Bransona kilka dekad temu, chce możliwie przybliżyć rozwiązanie Hyperloop szerokiej publiczności. Stąd opublikowano wideo pt. Virgin Hyperloop Explained.
Virgin opublikował właśnie materiał wideo, dokładnie obrazujący na czym polega system Hyperloop. Wygląda to naprawdę obiecująco.
Virgin Hyperloop: Pierwsza załogowa podróż zakończona sukcesem
Założeniem twórców stojących za Hyperloop, jest uczynienie go nowym rodzajem środka transportu masowego, który skróci podróż między miastami do kilku minut. Koncepcja działania Hyperloop opiera się na wysyłaniu specjalnie zaprojektowanych kapsuł, które poruszają się w stalowym tunelu częściowo wypełnionym próżnią, co umożliwia rozwinięcie wysokich prędkości przy zużyciu niewielkiej energii (eliminując przy tym niemal opór aerodynamiczny). Zasilane bateryjnie kapsuły mają docelowo poruszać się z prędkością 1080 km/h, dzięki wykorzystaniu m.in. lewitacji magnetycznej. Szczegóły odnajdziecie już w materiale poniżej.
Tesla Bot – humanoidalny robot, nad którym pracuje Elon Musk. Ma być przyjazny, ale i ewentualnie dać się obezwładnić
Co ciekawe, koncepcja podróży pociągami lub innymi środkami transportu w rurach próżniowych sięga przeszło stu lat, mimo to dotąd nie osiągnęła ona sukcesu komercyjnego. Dopiero w 2012 roku Elon Musk wspomniał, iż myśli nad stworzeniem piątego rodzaju transportu, którym miał stać się właśnie Hyperloop. Jak powiedział, tak też zrobił i już pięć lat później Hyperloop One rozwinęło strategiczne partnerstwo z Virgin Group, co ostatecznie zakończyło się ustanowieniem Bransona jako przewodniczącego rady Virgin Hyperloop.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4