VIA prezentuje Isaiah - architekturę procesora x86 nowej generacji

Najważniejsze cechy architektury Isaiah
Architektura VIA Isaiah została zaprojektowana tak, by zapewnić wydajność i funkcjonalność niezbędną do obsługi najbardziej wymagających aplikacji, mediów i łączności w dzisiejszym i jutrzejszym Internecie, w tym wideo w standardzie high-definition, gier trójwymiarowych i wirtualnych światów, a wszystko to przy bardzo niskich wymaganiach energetycznych i małym wydzielaniu ciepła. Dzięki tym cechom, nowa architektura doskonale nadaje się do miniaturowych urządzeń mobilnych takich jak mininotebooki i urządzenia klasy Ultra Mobile. Najważniejsze cechy architektury Isaiah to:
-- 64-bitowa, superskalarna, spekulatywna, nieliniowa mikroarchitektura
Architektura VIA Isaiah wyróżnia się szeregiem zaawansowanych właściwości, w tym superskalarną, nieliniową mikroarchitekturą, funkcjami makro- i mikro-fuzji oraz zaawansowanymi algorytmami przewidywania rozgałęzień, które istotnie zwiększają wydajność procesora. Ponadto, nowa architektura posiada pełny, nieograniczony zestaw instrukcji 64-bitowych z zapasem na obsługę nieistniejących jeszcze 64-bitowych systemów i aplikacji, oraz nową architekturę maszyny wirtualnej, umożliwiającą bezpieczniejsze i bardziej wydajne uruchamiania systemów w środowiskach wirtualnych.
-- Wysoka wydajność obliczeniowa i obróbki mediów
Pierwsze modele obsługiwać będą zegar o częstotliwości do 2GHz oraz szybką i energooszczędną magistralę FSB, skalowaną w zakresie od 800MHz do 1333Mhz. Architektura VIA Isaiah wyróżnia się również wysokowydajnym systemem pamięci podręcznej z dwiema pamięciami L1 o pojemności 64KB i pamięcią L2 1MB, z 16-krotną asocjacją dla lepszej optymalizacji pamięci.
W ramach dalszego zwiększania wydajności obsługi multimediów, architektura VIA Isaiah posiada również najszybszy koprocesor x86 do obliczeń zmiennoprzecinkowych (FPU), z możliwością wykonywania czterech sum i ilorazów zmiennoprzecinkowych w jednym cyklu zegara i nowym algorytmem minimalizującym opóźnienia. Dodatkowy wzrost wydajności obsługi multimediów jest możliwy dzięki obsłudze nowych instrukcji SSE i 128-bitowej ścieżce danych liczb całkowitych.
-- Zaawansowane funkcje zarządzania energią i temperaturą
Aby zminimalizować zużycie energii i zmniejszyć wydzielanie ciepła, architektura VIA Isaiah wykorzystuje nowe technologie projektowania obwodów oraz agresywne zarządzanie energią, z obsługą nowego stanu zasilania „C6”, w którym następuje wyłączenie zasilania pamięci podręcznych.
Rozbudowana technologia Adaptive PowerSaver™ dodatkowo redukuje zużycie energii i poprawia wydajność termiczną, w powiązaniu z unikatowym zastosowaniem dwóch układów PLL TwinTurbo™, które działają jak automatyczna skrzynia biegów, umożliwiając płynne przechodzenie pomiędzy poszczególnymi stanami zasilania w jednym cyklu zegara. Umożliwia to stałą dostępność procesora, minimalizację opóźnień, a także nowe mechanizmy zarządzania temperaturą rdzenia.
-- Skalowalna rozbudowa dla procesorów VIA C7™
Architektura Isaiah jest kompatybilna pod względem wyprowadzeń z obecną rodziną procesorów VIA C7, co umożliwi partnerom OEM i producentom płyt głównych płynne przejście do nowej architektury i oferowanie tej samej płyty głównej czy systemu w różnych segmentach rynku.
-- Sprzętowy system zabezpieczeń VIA PadLock™
Dla zwiększenia poufności, nienaruszalności i autentyczności danych elektronicznych, architektura VIA Isaiah posiada wiodący w branży, sprzętowy akcelerator kryptograficzny VIA PadLock Security Engine, w skład którego wchodzi najlepszy w świecie generator liczb pseudolosowych, silnik szyfrujący AES, generator skrótów SHA-1 i SHA-256 zapewniający integralność komunikatów i danych oraz nowy, specjalistyczny „tryb bezpiecznego uruchamiania”, z funkcjami takimi jak wydzielony, bezpieczny obszar pamięci i szyfrowany pobór instrukcji.
Bądź na bieżąco - obserwuj PurePC.pl na Google News
Zgłoś błąd
Powiązane publikacje

Intel Arrow Lake Refresh pojawi się jeszcze w tym roku. Gracze nie powinni jednak oczekiwać istotnych zmian w wydajności
12
AMD Ryzen AI 5 330 - Nadchodzi budżetowy procesor Krackan Point 2 z rdzeniami Zen 5 i Zen 5c oraz iGPU Radeon 820M
11
Intel traci udziały na rynku serwerowym, coraz mocniej podjadają go AMD i ARM. Przyszłość również nie będzie niebieska
29
Intel Nova Lake - nowe informacje wskazują na przewidywany wzrost wydajności jednowątkowej oraz wielowątkowej procesorów
82
AMD Ryzen 5 7400 - niebawem powinna zadebiutować tania desktopowa jednostka Zen 4 z układem iGPU
13Liczba komentarzy: 2
Komentarze:
Załaduj komentarze