Uzależnienie od smartfonów: sytuacja w Polsce jest nieporównywalnie lepsza niż w Chinach, USA, a nawet Francji
W Polsce niemal każde dziecko ma swój smartfon. Według badania UKE, prawie 60% rodziców pozwala swoim pociechom na samodzielną instalację aplikacji. Według deklaracji dorosłych, zapotrzebowanie na usługi telekomunikacyjne w czasie pandemii wzrosło o blisko 53,2%. O ile „rodzice” intensyfikowali rozmowy głosowe, o tyle dzieci sięgały głównie po gry, które według prawie połowy badanych, stanowiły główną aktywność młodszych użytkowników smartfonów. To tylko liczby, ale wielu z nas obawia się, że mogą one odzwierciedlać stan uzależnienia od smartfonów. Okazuje się jednak, że w Polsce sytuacja nie wygląda tak źle, jak można przypuszczać. Według kanadyjskiego badania, nasz rynek nie znalazł się na liście TOP 25 krajów o najwyższym współczynniku uzależnienia od smartfonów.
Czy uzależnienie od smartfonów stanowi w Polsce realny problem? Patrząc na wyniki kanadyjskiego badania, nie mamy powodu do obaw. Sytuacja na innych rynkach przedstawia się już mniej optymistycznie.
Jaki smartfon kupić? Polecane smartfony na styczeń i luty 2022. Urządzenia na każdą kieszeń w każdej półce cenowej
Naukowcy z Uniwersytetu McGill w Kanadzie opublikowali raport dotyczący korzystania ze smartfonów w latach 2014-2020. Przebadano prawie 35 tys. osób w 24 krajach na całym świecie. Średnia wieku respondowanych wynosiła niemal 29 lat, a przeszło 60% z nich stanowiły kobiety. Najgorzej wypadły Chiny, które są jednocześnie największym rynkiem smartfonów na świecie. W ubiegłym roku sprzedano tam ponad 1,5 mld urządzeń. Uzależnienie dotknęło także Arabii Saudyjskiej, w której najczęściej korzysta się ze urządzeń marek Apple, Huawei i Samsung oraz Malezji, gdzie użytkowanie tego typu sprzętu wygląda relatywnie podobnie. Kolejną pozycję zajęła Brazylia.
Test Huawei P50 Pro – smartfon tak dobry, że niemal zapomniałem o braku wsparcia dla usług Google
Dalej mamy już Koreę Południową, która za sprawą postępów technologicznych i bogatego zaplecza producenckiego oraz telekomunikacyjnego, rozwinęła sieć 5G. Szybsza transmisja danych wpływa na chęć wykorzystania urządzeń mobilnych. Tym samym zamykamy pierwszą piątkę. Kolejne miejsca w zestawieniu zajmują odpowiednio Iran, Kanada, Turcja, Egipt, Nepal, Włochy, Australia, Izrael, Serbia, Japonia, Wielka Brytania, Indie, USA, Rumunia, Nigeria, Belgia, Szwajcaria, Francja oraz Niemcy. Nie „zasłużyliśmy” na miejsce w TOP 25, co powinno nieco nas uspokoić. Niemniej, warto zapoznać się z raportem dostępnym pod TYM adresem.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
23
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10