Uwaga! Strony phishingowe coraz częściej z https i kłódką
Oszuści, którzy chcą nakłonić swoje ofiary do do wprowadzenia i przekazania poufnych informacji, mogą umieścić zieloną kłódkę także w adresach swoich fałszywych stron internetowych. I robią to coraz częściej. Na początku 2015 r., mniej niż pół procenta stron phishingowych nosiło kłódkę. Liczba rosła szybko do ponad 49 procent w trzecim kwartale 2018 roku. Specjaliści przypominają, że fakt zaczynania się adresu od "https: //" nie gwarantuje nam, że strona jest prawdziwa. Tymczasem dla bardzo wielu internautów jest to znak, że wszystko jest w porządku. Pamiętajmy, że kluczową sprawą jest świadomość i trzeba być ostrożnym. Sprawdzać czy wszystko jest ok z adresem oraz stroną. Czasem drobne zmiany mogą być wskazówką, że coś jest nie tak.
Obecność kłódki nigdy nie oznacza, że strona jest prawdziwa lub, że nie została przygotowana przez hakerów.
Najnowsze dane firmy Phishing Labs, zajmującej się przeciwdziałaniem phishingowi, pokazują, że 49 procent wszystkich stron phishingowych w trzecim kwartale 2018 roku miało ikonę kłódki bezpieczeństwa obok nazwy domeny wyświetlanej na pasku adresu przeglądarki. Dodajmy, że w drugim kwartale tego roku było to 35 procent. Taki dramatyczny wzrost wynika oczywiście z podejścia do sprawy bezpieczeństwa w sieci przez wielu internautów. Ankieta przeprowadzona przez tą samą firmę w zeszłym roku wykazała jasno - ponad 80 procent respondentów uważa, że zielona blokada wskazuje, że strona internetowa jest legalna i/lub bezpieczna.
Adware zamiast symulatorów. 560 tys. pobrań w Google Play
Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych logowania, szczegółów karty kredytowej) albo nakłonienia ofiary do określonych działań Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej. Termin został ukuty w połowie lat 90. przez crackerów próbujących wykraść konta w serwisie AOL. Korzystając ze wszystkich stron gdzie się logujemy, pamiętać trzeba o bardzo ważnej rzeczy. Zielona część część adresu https: // (zwana również "Secure Sockets Layer " lub SSL) oznacza tylko, że dane przesyłane między przeglądarką, a witryną są szyfrowane i nie mogą być odczytane przez osoby trzecie. Obecność kłódki nie oznacza natomiast, że strona jest prawdziwa lub, że nie została przygotowana przez hakerów.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4