Uwaga! Niektóre laptopy Sony VAIO Fit mogą się przegrzewać
Laptopy pomimo niewielkich rozmiarów posiadają w swoim wnętrzu zaawansowane urządzenia elektroniczne, które w trakcie pracy wydzielają ciepło i muszą być odpowiednio chłodzone, aby nie uległy przegrzaniu. Najbardziej ciepłymi elementami każdego komputera, bez różnicy czy mamy do czynienia ze standardowym sprzętem klasy PC czy laptopem są naturalnie procesor oraz karta graficzna. W notebookach instalowany jest również akumulator, który w przeciwieństwie do pozostałych podzespołów bardzo nie lubi wysokich temperatur. Dodatkowo producenci muszą bardzo dokładnie dbać o moduły odpowiedzialne za jej ładowanie, ponieważ każde skoki napięcia, przepięcia i inne niepożądane akcje związane z prądem elektrycznym mogą doprowadzić do jej uszkodzenia,a w drastycznych sytuacjach nawet do jej wybuchu. Jeżeli po 31 stycznia 2014 roku zakupiliście laptop z serii Sony VAIO Fit 11A to zalecamy zaprzestania korzystania z tego urządzenia. Warto pochwalić oddział Sony za szybką reakcję.
Producent zgłosił do Polskiego Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre modele Sony VAIO Fit 11A mogą zawierać błąd konstrukcyjny, który powoduje przegrzewanie się niewymiennego akumulatora podczas ładowania. Nadmierne przegrzanie może doprowadzić do uszkodzenia komponentu bądź jego wybuchu, co może skutkować oparzeniem użytkownika. Problem dotyczy następujących modeli:
Lista zagrożonych modeli
- SVF11N16CTB
- SVF11N1L2RP
- SVF11N1A4E
- SVF11N1L2RS
- SVF11N1C5E
- SVF11N1M2ES
- SVF11N1L2EB
- SVF11N1S2EB
- SVF11N1L2EP
- SVF11N1S2ES
- SVF11N1L2ES
- SVF11N1S2RS
Sony będzie starało się kontaktować drogą mailową z tymi klientami, którzy zakupili feralne urządzenie i zarejestrowali je na odpowiedniej witrynie Sony. Jeżeli jesteście posiadaczami niebezpiecznego modelu, to polecamy skontaktować się z punktem sprzedaży, w którym nabyliście laptop bądź zadzwonić na infolinię Sony pod numerem 801 382 462. Naprawa wadliwych egzemplarzy będzie wykonywana bezpłatnie.
Zalecamy jak najszybsze oddanie urządzenia do naprawy.
Źródło: UOKiK