USB: Producenci będą stosowali nowe logotypy przy portach
Jakiś czas temu powstało spore zamieszanie wokół nazewnictwa portów USB - do pewnego momentu numery wersji były dosyć czytelne i nawet przeciętny użytkownik nie miał problemu ze zrozumieniem sensu nazywania portu USB 2.0, USB 3.0 lub USB 3.1. Mniej więcej od dwóch miesięcy producenci sprzętu komputerowego w swoich specyfikacjach technicznych wykorzystują także dopiski Gen1 i Gen2, które wywołały prawdziwą burzę w Internecie. Głównym winowajcą zostało Apple, bowiem w swoim notebooku wykorzystując złącze USB 3.1 typu C zastosowało tak naprawdę interfejs USB 3.0 w innej obudowie, a więc nie zagwarantowało użytkownikowi m.in. pełnej przepustowości oraz możliwości zasilania.
Powinno być prościej, ale będzie chyba jeszcze trudniej...
Grupa zarządzająca standardem USB postanowiła wtedy zastosować wspomniane przed chwilą dopiski, a więc USB 3.0 zostało przemianowane na USB 3.1 Gen1, natomiast USB 3.1 to teraz USB 3.1 Gen2. Osoby interesujące się nowinkami technicznymi dosyć szybko przyswoiły różnice pomiędzy tymi interfejsami i nie są zaskoczone pojawieniem się wspomnianych nazw w specyfikacjach. Co jednak z użytkownikami, którzy do tej pory myślą, że standard USB 3.1 doczekał się już drugiej generacji? USB Implementers Forum zaproponowało właśnie nowe logotypy mające pozwolić producentom na dokładniejsze oznaczanie portów znajdujących się w urządzeniach. Mogłoby się wydawać, że nowe oznaczenia graficzne całkowicie rozwiążą problem, jednak po spojrzeniu na infografikę wielu czytelników zapewne zastanowi się nad sensem ich stosowania:
USB 2.0 otrzymało znany logotyp wykorzystywany od wielu lat - w przypadku wersji zapewniającej szybsze ładowanie urządzeń, otrzymamy dodatkowo czarne tło przypominające baterię. Przechodząc do USB 3.1 Gen1 (USB 3.0) można już złapać się za głowę - tutaj będą aż cztery logotypy, które będą różniły się tłem oraz dodatkowym znakiem DisplayPort. Podobnie będzie w przypadku USB 3.1 Gen2 (dawniej USB 3.1), gdyż na urządzeniach powinny znaleźć się także cztery logotypy z małą dziesiątką zależne od możliwości szybkiego ładowania i obsługi standardu DisplayPort. Oznaczenie interfejsu Thunderbolt pozostaje bez zmian. Jak myślicie, czy nowe znaki graficzne pozwolą mniej doświadczonym użytkownikom na rozróżnienie standardów USB?
Powiązane publikacje

Intel i Dell budują nowy superkomputer. Wykorzystane zostaną najnowsze procesory Xeon Scalable i akceleratory Habana Gaudi 2
15
Intel Innovation 2023 - poznaliśmy szczegóły litografii Intel 4, która ma przynieść dwukrotnie większą skalowalność
20
OnePlus już niebawem może zaprezentować swoje narzędzia oparte na AI. Część z nich ma szansę być naprawdę dobra
1
Sztuczna inteligencja okazała się bardziej ludzka niż ludzie. Choć w tej dziedzinie to była tylko kwestia czasu
16