USB: Producenci będą stosowali nowe logotypy przy portach
Jakiś czas temu powstało spore zamieszanie wokół nazewnictwa portów USB - do pewnego momentu numery wersji były dosyć czytelne i nawet przeciętny użytkownik nie miał problemu ze zrozumieniem sensu nazywania portu USB 2.0, USB 3.0 lub USB 3.1. Mniej więcej od dwóch miesięcy producenci sprzętu komputerowego w swoich specyfikacjach technicznych wykorzystują także dopiski Gen1 i Gen2, które wywołały prawdziwą burzę w Internecie. Głównym winowajcą zostało Apple, bowiem w swoim notebooku wykorzystując złącze USB 3.1 typu C zastosowało tak naprawdę interfejs USB 3.0 w innej obudowie, a więc nie zagwarantowało użytkownikowi m.in. pełnej przepustowości oraz możliwości zasilania.
Powinno być prościej, ale będzie chyba jeszcze trudniej...
Grupa zarządzająca standardem USB postanowiła wtedy zastosować wspomniane przed chwilą dopiski, a więc USB 3.0 zostało przemianowane na USB 3.1 Gen1, natomiast USB 3.1 to teraz USB 3.1 Gen2. Osoby interesujące się nowinkami technicznymi dosyć szybko przyswoiły różnice pomiędzy tymi interfejsami i nie są zaskoczone pojawieniem się wspomnianych nazw w specyfikacjach. Co jednak z użytkownikami, którzy do tej pory myślą, że standard USB 3.1 doczekał się już drugiej generacji? USB Implementers Forum zaproponowało właśnie nowe logotypy mające pozwolić producentom na dokładniejsze oznaczanie portów znajdujących się w urządzeniach. Mogłoby się wydawać, że nowe oznaczenia graficzne całkowicie rozwiążą problem, jednak po spojrzeniu na infografikę wielu czytelników zapewne zastanowi się nad sensem ich stosowania:
USB 2.0 otrzymało znany logotyp wykorzystywany od wielu lat - w przypadku wersji zapewniającej szybsze ładowanie urządzeń, otrzymamy dodatkowo czarne tło przypominające baterię. Przechodząc do USB 3.1 Gen1 (USB 3.0) można już złapać się za głowę - tutaj będą aż cztery logotypy, które będą różniły się tłem oraz dodatkowym znakiem DisplayPort. Podobnie będzie w przypadku USB 3.1 Gen2 (dawniej USB 3.1), gdyż na urządzeniach powinny znaleźć się także cztery logotypy z małą dziesiątką zależne od możliwości szybkiego ładowania i obsługi standardu DisplayPort. Oznaczenie interfejsu Thunderbolt pozostaje bez zmian. Jak myślicie, czy nowe znaki graficzne pozwolą mniej doświadczonym użytkownikom na rozróżnienie standardów USB?
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4