USA zbroi się przeciwko Chinom. Na krajową produkcję półprzewodników zostanie przeznaczona kwota 52 mld dolarów
Wyścig technologiczny pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Chinami trwa w najlepsze. Supermocarstwa prześcigają się w działaniach utrudniających rozwój konkurencyjnego kraju. Mamy więc sankcje, zakazy i nakazy regulujące współpracę podmiotów gospodarczych oraz inwestorów z markami z Państwa Środka. Kolejnym krokiem mającym na celu swoistą „walkę” z Chinami jest ograniczenie zapędów technologicznych tegoż kraju. W tym celu przygotowano ustawę Innovation and Competition Act, która zakłada wsparcie amerykańskiego sektora technologicznego łączną kwotą 190 mld dolarów, z których aż 52 mld zostaną spożytkowane na krajową produkcję półprzewodników. Ciekawostką jest to, że jeszcze w zeszłym miesiącu wszystko wskazywało na to, że ustawa zostanie zablokowana przez Republikanów. Na szczęście politycy doszli do porozumienia.
Senat USA uchwalił ustawę Innovation and Competition Act przeznaczającą kwotę 180 mld dolarów na wsparcie i wzmocnienie technologicznego segmentu gospodarki Stanów Zjednoczonych.
Xiaomi Mi 11 Ultra – Test smartfona oferującego 120-krotny zoom, dodatkowy ekran i topową wydajność
USA pragną skuteczniejszej rywalizacji technologicznej z innymi państwami, na czele z Chinami. Ustawa Innovation and Competition Act przegłosowana w Senacie stosunkiem głosów 68:32 przełoży się na dofinansowanie rynku łączną kwotą 190 mld dolarów. Mimo początkowych problemów Demokraci oraz Republikanie doszli do porozumienia i wspólnie zdecydowali o przeznaczeniu środków na wsparcie rozwoju technologii telekomunikacyjnej, sztucznej inteligencji, motoryzacji oraz produkcji półprzewodników. Nas najmocniej interesuje ostatnia kwestia, w przypadku której kwota wsparcia opiewa na 52 mld dolarów.
Test smartfona Samsung Galaxy A52 5G – Super AMOLED, odświeżanie 120 Hz, świetny aparat, IP67 i modem 5G
Fundusze mają pozwolić na stworzenie nawet 10 nowych ośrodków-fabryk układów. Departament Handlu, do którego trafią środki, rozdzieli je w oparciu o dotychczasowe projekty badawcze zatwierdzone przez Kongres USA. Co ciekawe, w ustawie pojawiły się zapisy związane z sankcjami wobec chińskiej myśli technicznej. Chodzi głównie o zakaz wykorzystywania niektórych urządzeń oraz usług z Państwa Środka przez instytucję rządowe. Ustawa czeka na zatwierdzenie przez Izbę Reprezentantów, po którym to procesie trafi na biurko Joe Bidena.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
40
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
76