Kirin 980 - znamy pierwsze szczegóły nowego chipu od Huawei
Huawei w swoich najnowszych flagowcach P20 i P20 Pro zastosowało chipy z zeszłego roku Kirin 970, które już nieco ustępują wydajnością najnowocześniejszym jednostkom w stylu Snapdragona 845. Oczywiście nie przeszkadza to w jakichkolwiek zastosowaniach, jednak dociekliwi z pewnością mają ten fakt na uwadze. Dopiero następny topowy procesor Chińczyków będzie mógł odskoczyć konkurencji. Będzie to Kirin 980, który na pewno znajdzie się w niezapowiedzianych jeszcze smartfonach Mate 20. Jak pokazały nam pierwsze wykresy z AnTuTu sprzed miesiąca, o moc obliczeniową chipu nie ma co się martwić. Pytanie tylko, co pozwoli na osiągnięcie takich rezultatów? Wydaje się, że odpowiedź jest już po części znana.
Procesor powinien zostać zaprezentowany w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku i wiele wskazuje na to, że będzie to jeden z najszybszych mobilnych procesorów na rynku.
Jak informuje źródło, procesory Kirin 980 mają zostać wykonane w 7-nanometrowym procesie technologicznym FinFET przez firmę TSMC. Dokładnie w tej samej litografii mają być wytwarzane układy Apple A12 zasilające trzy tegoroczne urządzenia z "jabłuszkiem". Chip Huawei ma wyróżniać się także nowym modułem NPU (Neural Processing Unit) od Cambricon Technologies. 1A AI, bo tak ma nazywać się omawiany układ, ma zapewnić 5 trylionów obliczeń na wat i prawdopodobnie będzie dostępny w wersjach dual, quad i octa-core, w zależności od wymaganego poziomu przetwarzania.
Huawei nie zamierza sprzedawać procesorów Kirin innym firmom
Huawei P20 i Huawei P20 Pro - Pierwsze wrażenia z użytkowania
Kirin 980 najpewniej będzie 8-rdzeniowym procesorem wyposażonym w rdzenie Cortex-A75. Co ciekawe, Huawei podobno planuje zintegrować w nim swój autorski układ GPU. Gdyby tak się stało, mielibyśmy do czynienia z małym przełomem, bowiem Chińczycy dotychczas nie pokazali autorskiego rozwiązania w tym zakresie. Jak długo musimy czekać na nowego Kirina? Procesor powinien zostać zaprezentowany w trzecim lub czwartym kwartale bieżącego roku. Wiele wskazuje na to, że będzie to jeden z najszybszych mobilnych procesorów na rynku.
Powiązane publikacje

Samsung Galaxy A17 4G - nieco tańsza odsłona budżetowego smartfona. Nadal długie wsparcie i... zawiła kwestia podzespołów
37
Wacom One 14 - nowy zestaw dla grafików. Duży ekran IPS, rysik, który nie wymaga ładowania i wsparcie dla ChromeOS oraz macOS
16
Kto był największym producentem smartfonów? Jaki model sprzedawał się najlepiej? Statystyki z 2. kw. 2025 roku
39
Premiera Sony Xperia 10 VII. To kompaktowy smartfon z ekranem 120 Hz, złączem mini-jack 3,5 mm i... bardzo długim wsparciem
56