Exynos 9810 - układ SoC do topowych smartfonów Samsunga
Samsung stosuje dosyć nietypową politykę w sprawie układów SoC znajdujących się w topowych smartfonach firmy. Zarówno Galaxy S7, jak i nowsze Galaxy S8 w europejskiej wersji posiadają autorskie chipy Exynos, natomiast w amerykańskiej - Snapdragony od Qualcomma. Taka zależność powinna powtórzyć się również w przypadku nadchodzących flagowców. Pojawiały się już wieści o tym, że Samsung "zaklepał" już sobie pierwszeństwo do wykorzystania Snapragona 845, a mając na uwadze podobne plotki nt. ostatniego flagowca i wcześniejsze zapowiedzi producenta ogłoszenie układu goszczącego w drugiej części urządzeń było do przewidzenia. Przed Wami Exynos 9810, który pod względem wydajności i możliwości w niczym nie powinien ustępować SoC produkcji Amerykanów.
Spekuluje się, że nowy Exynos miałby trafić do Samsungów Galaxy S9 i jego większej wersji, a do Note'a 9 trafi jeszcze bardziej zaawansowany układ.
Nowy procesor będzie należał do 9. serii układów Exynos i zostanie tym samym sukcesorem Exynosa 8895 znanego z Samsungów Galaxy S8/S8+ i Galaxy Note 8. Jednostka ma zostać wykonana w 10-nanometrowym procesie technologicznym FinFET - tym samym co poprzednik, aczkolwiek bardziej dopracowanym (prawdopodobnie druga generacja litografii). SoC wyposażony będzie w trzecią generacją rdzeni Samsunga, jednak nie mamy informacji na temat dokładnej ich konfiguracji czy częstotliwości. Niewiele wiemy także na temat GPU, jednak tutaj mamy prawo spodziewać się układu ARM Mali-G72, który znajduje się również w Kirinie 970 od Huawei.
Nowy Samsung Exynos może mieć układ sieci neuronowej
Warto zaznaczyć, że Exynos 9810 oprócz oczywistych wzrostów wydajności czy poprawionej energooszczędności ma zostać wyposażony w modem Cat. 18 Gigabit 6CA LTE (możliwa agregacji do sześciu pasm) oferujący maksymalną transmisję danych w okolicach 1,2 Gb/s. To pozwoli uzyskać wyraźną wyraźną przewagę nad poprzednikiem przynajmniej pod względem łączności. W jakich urządzeniach wyląduje omawiany SoC? Spekuluje się, że trafi do Samsungów Galaxy S9 i jego większej wersji. Note 9 ma natomiast otrzymać jeszcze bardziej zaawansowany układ. Pozostaje nam tylko czekać na dokładną specyfikację procesora, która ujawniona będzie już niebawem. Produkcja Exynosa 9810 ma rozpocząć się jeszcze w tym roku.
Powiązane publikacje

Samsung Galaxy A17 4G - nieco tańsza odsłona budżetowego smartfona. Nadal długie wsparcie i... zawiła kwestia podzespołów
16
Wacom One 14 - nowy zestaw dla grafików. Duży ekran IPS, rysik, który nie wymaga ładowania i wsparcie dla ChromeOS oraz macOS
16
Kto był największym producentem smartfonów? Jaki model sprzedawał się najlepiej? Statystyki z 2. kw. 2025 roku
39
Premiera Sony Xperia 10 VII. To kompaktowy smartfon z ekranem 120 Hz, złączem mini-jack 3,5 mm i... bardzo długim wsparciem
56