Europie grozi kosztowne opóźnienie sieci 5G. Nokia chce pomóc
Nadanie wilczego biletu firmie Huawei przez Donalda Trumpa spowodowało być może nie do końca przewidziany skutek uboczny. Mianowicie posunięcie to prawdopodobnie opóźni wprowadzenie infrastruktury 5G w Europie aż o 18 miesięcy i zwiększy koszty wdrożenia najnowocześniejszej sieci komórkowej o nawet 55 miliardów euro. Takie informacje można znaleźć w raporcie GSM Association, z którym zapoznała się agencja Reutera. Firma Nokia podważyła pewne treści analizy i poczyniła stosowne kroki, aby zastąpić chińską firmę w procesie implementacji sieci 5G. Fiński koncern zawiązał już więcej umów z klientami na budowę infrastruktury łączności niż Huawei i uważa, że jest w stanie zapewnić relatywnie szybkie rozwiązanie tej kłopotliwej sytuacji.
Europie grozi aż 18-miesięczne opóźnienie we wdrożeniu infrastruktury 5G. Może to kosztować, bagatela, ponad 55 miliardów euro.
GSM Association twierdzi, że wyłączenie Huawei z wdrożenia sieci 5G w Europie przełoży się na wyższe koszty, jakie będą musiały ponieść europejskie koncerny telekomunikacyjne, które będą chciały zapewnić alternatywne rozwiązania. GSMA jest również zdania, że lokalni dostawcy usług telekomunikacyjnych będą teraz zmuszeni do całkowitej wymiany bieżącej infrastruktury. Nie zgadza się z tym Nokia, która w oświadczeniu skierowanym do agencji Reutera uznała powyższe stwierdzenie za nieprawdziwe. Ponadto fińska korporacja twierdzi, że opracowała rozwiązanie, które pozwoli zmodernizować istniejące zaplecze 4G do 5G.
5G albo prognozy pogody. Częstotliwości zakłócą przewidywania
W tym momencie Nokia ma zawiązanych 42 komercyjnych umów (w tym 25 w samej Europie) na stworzenie sieci łączności w najnowszym standardzie (o dwa więcej niż Huawei). Jeśli miałoby dojść do opóźnień w zaimplementowaniu sieci 5G, Europa w przeciągu 6 najbliższych lat straciłaby 15 punktów procentowych we współczynniku upowszechnienia się tej technologii w porównaniu do USA. Z infrastruktury 5G miały korzystać tak rozmaite sektory, jak logistyka, czy też służba zdrowia, a także miała być ona kluczowym elementem funkcjonowania autonomicznych samochodów.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
32
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10