UOKiK wyjaśnia, czym jest prawo do naprawy i jak odczytywać nowe oznaczenia etykiet energetycznych na sprzęcie AGD oraz RTV
Z dniem 1 marca 2021 roku wprowadzono poważne zmiany w kwestii oznaczania urządzeń AGD oraz RTV. Z etykiet znikną plusy, a w ich miejsce pojawią się skala opisana literami od A do G oraz kody QR odsyłające użytkownika do szczegółowego opisu cech energetycznych produktu. To jednak nie wszystko, gdyż pojawiło się też nowe prawo do naprawy sprzętu elektronicznego. Celem rzeczonego przepisu jest ograniczenie elektrośmieci oraz ukrócenie zapędów producentów, którzy stosują nieczystą praktykę w postaci celowego postarzania produktów. UOKiK (Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) tłumaczy, co dokładnie zawierają nowe przepisy i dlaczego warto mieć świadomość swoich praw.
Prawo do naprawy, nowe wzory etykiet energetycznych dotyczące sprzętu AGD i RTV to niemałe zamieszanie. UOKiK tłumaczy, na czym dokładnie polegają poszczególne zmiany w przepisach.
Wyższy Abonament RTV już w 2021 roku – oto nowy cennik
Na pierwszy ogień idą etykiety energetyczne, na których do niedawna mogliśmy ujrzeć zarówno litery, jak i dodatkowe znaki plusów. Niektóre informacje mogły być mylące, jednak nowe przepisy mają z tym skończyć. Sprzęt będzie oznaczany klasami od A do G, przy czym pierwsza litera jest zarezerwowana dla urządzeń, które powstaną w przyszłości. Na etykietach będą widnieć również kody QR, których zeskanowanie odeśle użytkownika do specjalnej karty produktu bazy EPREL (European Product Database for Energy Labelling). Za pomocą narzędzia będzie można sprawdzić dokładne dane techniczne, takie jak zużycie wody w pralce czy natężenie dźwięku generowanego przez lodówkę. Ten ostatni będzie opisany skalą od A do D.
Jaki smartfon kupić? Polecane smartfony na marzec i kwiecień 2021. Urządzenia na każdą kieszeń w każdej półce cenowej
W przepisach zagościło również nowe prawo do naprawy. Oznacza to, że producenci sprzętu muszą zapewnić szeroką dostępność części zamiennych nawet do 10 lat po zakończeniu produkcji urządzenia. W przypadku pralek i wyświetlaczy elektronicznych będzie to wspomniane 10 lat. Chłodziarki, termostaty, czujniki temperatury oraz zawiasy będziemy mogli „swobodnie” naprawiać przez co najmniej 7 lat. To oznacza nie tylko ograniczenie powstawania tak zwanych elektrośmieci. Zmiany mają również przynieść pozytywne skutki na polu finansów konsumentów. Dłuższe użytkowanie produktu to realna oszczędność.
Powiązane publikacje

Tajwan ogranicza eksport technologii TSMC. Nowe regulacje mają chronić najważniejsze procesy przed zagraniczną konkurencją
29
Wielka Brytania planuje zakazać aplikacji AI tworzących deepfake dzieci. Ofcom i rząd UK podejmują stosowne działania
37
IBM zainwestuje 150 mld USD w USA, a konkretniej w rozwój AI, komputerów kwantowych, a także produkcji lokalnej
14
Prawnicy MyPillow użyli AI i wpadli w pułapkę fikcyjnych spraw. Grożą im naprawdę poważne konsekwencje
72