UOKiK prowadzi postępowanie wyjaśniające w sprawie Allegro
Allegro to swego rodzaju polski fenomen. Serwis aukcyjny jest w naszym kraju tak popularny, że dla wielu osób jego nazwa stała się niemal synonimem zakupów w internecie. Mówimy więc o niekwestionowanym liderze tego sektora rynku. Pozycja monopolisty wiąże się jednak z ryzykiem, że zostanie ona wykorzystana przeciw innym graczom. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podejrzewa, że takiego właśnie nadużycia mogło dopuścić się Allegro. Wszystko za sprawą sposobu, w jaki na portalu aukcyjnym promowane są oferty własnego sklepu spółki. W sprawie podjęto już odpowiednie kroki, a przedstawiciele UOKiK zdecydowali się przeszukać siedzibę Grupy Allegro.
Prowadzenie w sprawie Allegro ma póki co charakter wyjaśniający, jednak UOKiK zdecydował się na przeszukanie siedziby spółki.
Niepokój urzędu wzbudził sposób, w jaki sposób na portalu Allegro wyświetlane są wyniki wyszukiwania. Wielu przedsiębiorców skarży się bowiem, że wyniki odsyłające do własnego sklepu prowadzonego przez Grupę Allegro pojawiają się zawsze na pierwszych miejscach, czyli prezentowane są jako najbardziej trafne. Ma to utrudniać innym podmiotom konkurowanie ze spółką. Co prawda na ten moment sprawa jest na bardzo wczesnym etapie, a postępowanie toczy się w sprawie, a nie przeciwko Grupie Allegro, jednak UOKiK postanowił potraktować sytuację poważnie i przyjrzeć się stosowanym przez firmę praktykom. Jednym z podjętych kroków ma być przeszukanie w siedzibie spółki w celu pozyskania dowodów.
UOKiK wszczyna postępowanie w sprawie Facebooka
Jeśli działanie Allegro rzeczywiście zostanie uznane za czyn nieuczciwej konkurencji - co na tym etapie wcale nie jest przesądzone - w najlepszym wypadku spółka zmuszona zostanie do zaprzestania podobnych praktyk, a prawdopodobnie skończy się także karą finansową. Co ciekawe, za bardzo podobny proceder ukarane zostało ostatnio także Google, jednak tym razem nie przez polski UOKiK, a Komisję Europejską. W tamtej sprawie kara wyniosła aż 2,4 miliarda euro. Oczywiście sprawa Allegro nie jest tak spektakularna, ale widać tutaj pewien trend by kontrolować internetowych gigantów oraz sposób, w decydują nie tylko o tym jakie informacje trafiają do ich odbiorców, ale także w jaki sposób są one przekazywane.
Serwis Allegro został sprzedany za 3,25 miliarda dolarów
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57