Universal apps - Jedna aplikacja działająca na wielu platformach
Systemy operacyjne nie są już tak zamknięte jak kiedyś i w tej dziedzinie Microsoft ma plany na stworzenie czegoś niezwykłego. Od czasu wersji Windows 8 mówiono o czymś takim jak Universal apps. Założenia tego terminu były bardzo proste - stworzyć technologię, która będzie umożliwiać uruchamianie jednej aplikacji na różnych urządzeniach, zaczynając od komputerów osobistych, a kończąc na urządzeniach mobilnych. Podobne plany ma Canonical, twórca systemu Ubuntu, jednak póki co skończyło się tylko na szumnych zapowiedziach z ich strony. Microsoft jednak postanowił dążyć do celu i w Windows 10 zobaczymy pierwsze aplikacje, które będą korzystać z Universal apps. Pierwszym programem będzie pakiet biurowy Office, który został przepisany na nowo.
Ma to być jedna aplikacja działająca na smartfonach i komputerach z tą różnicą, że będzie potrafiła dopasować swój interfejs do wielkości ekranu. Jeżeli zatem podłączymy telefon do dużego ekranu, to pakiet Office automatycznie przeskaluje swój interfejs i wyświetli pełnoprawne menu znane ze standardowego wydania dla komputerów osobistych.
Universall apps to technologia raczkująca, jednak zapowiada się ciekawie i co najważniejsze - są pierwsze aplikacje, które ją wykorzystują.
Kolejne aplikacje to poczta i kalendarz, które również będą potrafiły dopasować swoje interfejsy do wielkości ekranu. Co ciekawe, kalendarz nie będzie już wyposażony w podzielony widok na dzień, tydzień oraz miesiąc - nowa wersja będzie umożliwiała dynamiczne dopasowywanie się kalendarza na podstawie "przybliżenia".
Dodatkowo edytor wbudowany w aplikację poczty otrzymał silnik pochodzący z programu Word, także użytkownicy otrzymają dużo lepsze narzędzie pozwalające dopasować treść wiadomości e-mail. Aplikacje działające w zgodzenie z Universal apps spełniają również założenia projektu Continuum, który zakłada, że pracę rozpoczęta na komputerze będziemy mogli bez problemu dokończyć na tablecie i na odwrót - w tym celu powstał uniwersalny pakiet Office. Jak ta technologia sprawdzi się w praktyce? Wszystko zależy od podejścia niezależnych deweloperów, jak i samej firmy Microsoft.
Źródło: The Verge
Powiązane publikacje

Duolingo stawia na AI. Chodzi o automatyzację procesów, a także redukcję kontraktorów w edukacyjnej rewolucji
22
Microsoft Recall oraz Click to Do trafiły do zapoznawczej aktualizacji Windowsa 11 dla komputerów Copilot+ AI
17
Dystrybucja OpenMandriva Lx 6.0 Rock już dostępna. Stabilna odsłona z KDE Plasma 6, która oferuje jądro Linux 6.15
28
Windows 11 - kwietniowe aktualizacje systemu i zabezpieczeń powodują błędy BSOD, a także problemy z logowaniem
78