Unia Europejska określa zasady jakimi ma się kierować SI
Czyżby na naszym kontynencie energiczniej zaczęto wspierać prace nad Sztuczną Inteligencją? Póki co Unia Europejska na poważnie zaczyna podchodzić do wytyczenia reguł jakie mają obowiązywać SI. Grupa ekspertów wysokiego szczebla ds. Sztucznej Inteligencji opublikowała pierwszy szkic wytycznych etycznych dotyczących rozwoju i wykorzystania sztucznej inteligencji. Grupa została wyznaczona przez Komisję Europejską w czerwcu. 52 ekspertów pochodzących ze środowiska akademickiego, biznesu i organizacji społecznych określa, w jaki sposób programiści i użytkownicy mogą zagwarantować, że AI przestrzega podstawowych praw, przepisów i zasad współżycia w społeczeństwie.
Unia Europejska planuje inwestycje w wysokości 7 miliardów euro w Sztuczną Inteligencję w ramach programów Horizon Europe i Digital Europe.
Sztuczna Inteligencja może przynieść duże korzyści społeczeństwom - od diagnozowania i leczenia nowotworów do zmniejszania zużycia energii. "Ale aby ludzie akceptowali i stosowali systemy oparte na sztucznej inteligencji, muszą im ufać, wiedzieć, że ich prywatność jest szanowana, że decyzje nie są stronnicze. Praca grupy ekspertów jest bardzo ważna w tym względzie i zachęcam wszystkich do dzielenia się swoimi uwagami, aby pomóc w sfinalizowaniu wytycznych" - mówi Mariya Gabriel, Komisarz ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego Unii Europejskiej. "Wykorzystanie sztucznej inteligencji, podobnie jak korzystanie z całej technologii, musi zawsze być zgodne z naszymi podstawowymi wartościami i chronić podstawowe prawa".
Posłuchaj emocji! Tak SI w smartfonach Huawei zastępuje wzrok
Projekt Wytycznych w sprawie Etyki SI jest teraz otwarty na komentarze - można je zgłaszać do 18 stycznia. W marcu 2019 r. grupa ekspertów przedstawi Komisji swoje ostateczne zdanie w tej sprawie. Działania prowadzone są w ramach europejskiego sojuszu na rzecz AI. Obejmuje on deklarację krajów członkowskich o współpracy w sprawie Sztucznej Inteligencji oraz planowane inwestycje w wysokości co najmniej 7 miliardów euro w Sztuczną Inteligencję w ramach programów Horizon Europe i Digital Europe. Wśród członków Grupy ds. Sztucznej Inteligencji jest jeden przedstawiciel Polski.
Forbes: co nowego przyniesie sztuczna inteligencja w 2019 roku
Robert Kroplewski jest radcą prawnym, wieloletnim praktykiem i specjalistą w zakresie prawa nowych technologii, mediów elektronicznych i usług komunikacji społecznej. Aktualnie jest Pełnomocnikiem Ministra Cyfryzacji do spraw społeczeństwa informacyjnego. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Arbiter Sądu Arbitrażowego przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji, a także Sądu Polubownego przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W latach 2004-2006 dyrektor Departamentu Prawnego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W latach 2011-2016 dyrektor Biura Prawnego Telewizji Polskiej SA. Od 2006 r ekspert ds. mediów i nowych technologii Instytutu Sobieskiego. W latach 2006-2011 ekspert Prezesa UKE, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Komisji Sejmowej Kultury i Środków Społecznego Przekazu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4