Ulga podatkowa na patriotyczne gry od przyszłego roku?
Po miesiącach ciszy, wraca sprawa produkowania "kulturowych gier, które miałyby promować wartości patriotyczne. Projekt ustawy o ulgach podatkowych dla twórców gier trafił do konsultacji społecznych w jesienią ubiegłego roku, ale jak twierdzi przedstawicielstwo jednego z ministerstw, sprawa utknęła ze względu na roszady personalne w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Ministerstwo zapewnia, że wciąż projekt ten jest wśród priorytetowych. Jak donosi Puls Biznesu, nowe ulgi podatkowe, o ile nie pojawią się nowe przeszkody, powinny zacząć obowiązywać od przyszłego roku. O tym która gra zasługuje na ulgę będzie jednak decydować uznaniowo ministerstwo obecnie kierowane przez Piotra Glińskiego.
Gry promujące Polskę mają dawać ulgę podatkową. Seria Wiedźmin chyba by się nie załapała, choć CD Projekt RED sławił możliwości polskich twórców.
Z informacji pozyskanych przez PB wynika, że projekt ustawy utknął po tym, jak z MKiDN odszedł Maciej Dydo, wicedyrektor departamentu własności intelektualnej i mediów, który pełnił rolę opiekuna merytorycznego projektu ustawy. Ustawa do Sejmu ma jednak trafić już za kilka miesięcy. Rzeczniczka MKiDN powiedziała, że "Trwają prace analityczno-legislacyjne w związku ze zgłoszonymi w toku uzgodnień międzyresortowych merytorycznymi uwagami. Przedłożenie projektu ustawy na Komitet Stały Rady Ministrów zaplanowane jest na czwarty kwartał, natomiast wejście w życie planowane jest na początek 2020 r."
Recenzja Rage 2: Mordownia pierwsza klasa. Reszta jest milczeniem
Omawiany projekt ustawy zakłada wprowadzenie możliwości odliczenia od podstawy opodatkowania CIT/PIT 100% ustawowych kosztów kwalifikacyjnych. Ustawa ma też stworzyć "testu kulturowego", w ramach którego gry będą sprawdzane pod kątem tego kim są główni bohaterowie, gdzie dzieje się akcja gry, czy występują w niej elementy dziedzictwa kulturowego lub historycznego, czy treści kulturowe, patriotyczne, itp. występują w narracji i dialogach. Dodatkowo ważne ma być wykorzystywanie oryginalnych pomysłów i elementów innowacyjnych. Ponadto ważnym elementem będzie to, aby gra w większości powstała na terytorium Polski, a pracować nad nią muszą obywatele lub rezydenci EOG (Europejskiego Obszaru Gospodarczego). Warto dodać, że wnioski o ulgi będą składane do MKiDN i to resort będzie decydować o tym, czy dana gra spełnia wymogi uprawniające do ulgi, czy nie.
Powiązane publikacje

HBO MAX – filmowe i serialowe nowości VOD na 11 - 17 grudnia 2023 r. Wśród premier Dzieci zła oraz Bar dobrych ludzi
0
Czym kierują się pecetowi gracze przy zakupie gier i jakie mają oczekiwania? Wyniki ciekawie przeprowadzonej ankiety
45
Jak działa retro technologia strzelania do kaczek z NES-a? W Duck Hunt Nintendo posłużyło się bardzo ciekawym rozwiązaniem
49
OD - enigmatyczny horror od Hideo Kojimy, który ma być czymś wyjątkowym. W tle technologia Meta Human i Unreal Engine 5
15