UKE rozpoczyna konsultacje w sprawie pasma 26 GHz dla sieci 5G
Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował o rozpoczęciu konsultacji w sprawie wykorzystania pasma 26 GHz oraz innych fal milimetrowych w budowie infrastruktury sieci 5G. Prezes UKE zdecydował się zapytać o to samych zainteresowanych, czyli operatorów sieci komórkowych oraz inne podmioty, które w mniejszym bądź większym stopniu dotyczy wspomniana kwestia. Jako że w Polsce standard 5G dopiero raczkuje, ogłoszenie konsultacji wydaje się bardzo rozsądnym posunięciem, które umożliwi sprawny i dostrzegalny postęp prac nad przyszłym wykorzystaniem pasma 24,25-27,5 GHz oraz pasm milimetrowych. Odpowiedzi na pytania zadane przez UKE z pewnością okażą się pomocne w tej materii.
Prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej ogłosił konsultacje w sprawie przyszłego wykorzystania pasma 26 GHz oraz innych pasm milimetrowych w celu rozbudowy i obsługi infrastruktury sieci 5G.
5G w Polsce - uruchomienie pasma 3,6 GHz jeszcze nie w 2020 roku
Akcja dotycząca przyznania pasm na działanie sieci 5G u polskich operatorów to temat rzeka, o którym możecie przeczytać w naszych wcześniejszych publikacjach, do których linki umieściłem w tekście. Niemniej, wspomniane konkursy nie dotyczyły pasma 26 Ghz (24,25-27,5 GHz) oraz zastosowania innych pasm milimetrowych. W przypadku rzeczonych pasm UKE nie do końca wie, jak przedstawiają się oczekiwania operatorów i w jaki sposób telekomy chcą wykorzystać rzeczone rozwiązania. W celu właściwego opracowania reguł oraz nadania pracom odpowiedniego biegu Urząd opracował zestaw 20 pytań dla operatorów.
Aktualna mapa zasięgów 5G w Polsce: Play, Plus, T-Mobile i Orange
Odpowiedzi na pytania dostępne na stronie UKE należy przesłać w formie elektronicznej do końca lipca na adres wskazany w publikacji. Urząd chce się dowiedzieć między innymi tego, jaki jest proponowany termin rozdysponowania pasma 26 GHz, jakie usługi poza zastosowaniami szerokopasmowymi będą świadczyć operatorzy, a także, czy małe stacje bazowe, tak zwane small cells, powinny być zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia radiowego. Wśród 20 pytań znajdują się też kwestie ewentualnej migracji użytkowników z pasma 26 GHz do na pasmo 28 GHz. Jak widać, Urząd Komunikacji Elektronicznej nie próżnuje.
Powiązane publikacje

Meta kontra FTC. Kevin Systrom ujawnia, że Mark Zuckerberg postrzegał Instagram jako zagrożenie dla Facebooka
23
OpenAI rozważa zakup przeglądarki Chrome od Google, co oznacza potencjalną rewolucję w dostępie do sztucznej inteligencji
22
Użytkownicy skarżą się, że ChatGPT zbyt często ich chwali. Czy sztuczna inteligencja przestała mówić prawdę?
44
Facebook traci znaczenie wśród młodszych pokoleń. Wewnętrzne e-maile Meta pokazują rosnące problemy z atrakcyjnością platformy
57