UFS 2.2 już oficjalnie. Co wnosi nowy standard pamięci masowej?
W wielu tańszych, szczególnie starszych smartfonach możemy spotkać pamięć na dane eMMC, która nie jest niestety demonem prędkości. To w bezpośrednio sposób przyczynia się do prędkości zapisu i odczytu danych z urządzenia. Jak nietrudno zgadnąć, kwestia ta przekłada się również na sprawność działania interfejsu oraz uruchamiania aplikacji zainstalowanych na telefonie. Nieco mocniejsze urządzenia korzystają dziś z pamięci typu UFS 2.1, podczas gdy flagowce najczęściej mogą pochwalić się obecnością „kości” UFS 3.1. Tak się składa, że średniopółkowa pamięć doczekała się właśnie następcy w postaci UFS 2.2. Czym dokładnie charakteryzuje się rozwiązanie i czego możemy się po nim spodziewać?
Solid State Technology Association zaprezentowało nowy standard UFS 2.2, który trafi do nadchodzących smartfonów ze średniej półki cenowej. Co wnosi nowy typ pamięci masowej?
Mediatek prezentuje układ Dimensity 800U. Obsługa 5G w Dual SIM
Dwa dni temu informowaliśmy Was o debiucie całkiem nowego układu firmy MediaTek przeznaczonego do smartfonów przynależących do średniego segmentu cenowego. Chipset wykonany w 7 nm procesie technologicznym obsługuje Dual Sim Dual Standby (DSDS), modem 5G, rdzenie Cortex-A76 i Cortex-A55 oraz grafikę Mali-G57. Więcej o modelu możecie przeczytać w naszym wcześniejszym wpisie. Nawiązuję do niego właśnie z uwagi na obsługiwaną weń pamięć masową USF 2.2. Standard został więc zapowiedziany poniekąd przy okazji, zupełnie po cichu. Oficjalne ogłoszenie miało miejsce dopiero dzień później.
Pierwszy chip zgodny z pamięcią UFS 2.2.
Ceny pamięci DRAM i NAND zaczną spadać pod koniec 2020 roku
Stowarzyszenie JDCD zaprezentowało nowy standard UFS 2.2 (Universal Flash Storage), który zastępuje znany wcześniej JESD220C (UFS 2.1). Główną różnicą względem poprzednika jest funkcja WriteBooster. Jej rolą jest zwiększenie akceleracja zapisu. To wpłynie na wydajność niektórych zadań realizowanych przez urządzenia. W dużym uogólnieniu stosowanie nowego standardu sprawi, że smartfony ze średniej półki cenowej staną się jeszcze szybsze. Biorąc pod uwagę to, że dziś urządzenia kosztujące w okolicy 2 tys. zł pracują „niemal” jak flagowce, nowe rozwiązanie wykorzystujące pamięć NAND może być istotnym krokiem w historii rozwoju smartfonów.
Powiązane publikacje

Smartfony iPhone 17 Pro i Pro Max jednak bez antyrefleksyjnej powłoki ekranu. Flagowce Samsunga nadal pozostaną wyjątkowe
21
Premiera smartfona CMF Phone 2 Pro oraz słuchawek CMF Buds 2, Buds 2 Plus i Buds 2a. Opłacalność przede wszystkim
3
OnePlus 13T - premiera wyczekiwanego flagowca. Na pokładzie Snapdragon 8 Elite, 6,3-calowy ekran i bateria 6260 mAh
20
Premiera smartfonów Motorola razr 60 ultra, razr 60, edge 60 pro i edge 60. Ciekawe wykończenie, Android 15 i moto ai na pokładzie
10