UE może pozwolić Huawei na stawianie infrastruktury 5G
Ameryka i Unia Europejska różnią się od siebie w podejściu do technologii. Niedawno informowaliśmy o tym, że nieco inaczej postrzegają one regulację technologii rozpoznawania twarzy, a tym razem poróżniły się w kwestii akceptacji Huawei jako dostawcy usług 5G. Oczywiście USA ma w tym interes, aby całkowicie zakazać chińskiej korporacji udziału w budowie infrastruktury 5G, gdyż traktuje ich jako bezpośrednich rywali na drodze do supremacji w tej dziedzinie. Poza tym ma bardzo wygodną wymówkę w tym, że obawia się szpiegostwa ze strony Chin, czemu oczywiście firma usilnie przeczy. Teraz swoje stanowisko w sprawie tworzenia infrastruktury 5G z udziałem firm takich, jak Huawei, wystosowała Unia Europejska.
Unia Europejska nie poszła w ślady Stanów Zjednoczonych i nie zakazała państwom członkowskim zawierania umów na tworzenie infrastruktury 5G. To ostatecznie do nich będzie należała ostateczna decyzja.
UE sporządziła zbiór unijnych wytycznych dotyczących dostawców wpisanych w grupę zwiększonego ryzyka (takich, jak Huawei). Nie jest ona tak restrykcyjna jak w USA, gdyż ostatecznie to państwa członkowskie będą miały ostatnie słowo, co do tego, czy podpisywać umowy z poszczególnymi dostawcami sieci 5G. Jest to w zasadzie decyzja podobna do tej, jaką podjęła ostatnio Wielka Brytania, która także uznała Huawei za potencjalnego dostawcę o podwyższonym ryzyku i ograniczyła maksymalny udział chińskiej firmy w infrastrukturze 5G do 35%, a także wykluczyła ją z dostarczania usług dla systemów nuklearnych i obronnych. Także Unia Europejska wezwała do tego, aby przeanalizować potencjalne ryzyko, jakie niesie ze sobą podpisanie umowy z danym dostawcą, a także ograniczenie ich roli w newralgicznych elementach infrastruktury. Z drugiej strony, UE jest zdania, że powinna być zarazem zapewniona duża różnorodność dostawców.
Sieć 5G w Polsce bez Huawei. Polska podpisała umowę z USA
Oczywiście wszystko będzie ostatecznie zależało od państw członkowskich, a niektóre z nich (jak np. Czechy) chcą również zakazać korzystania z usług Huawei. Z kolei jeśli chodzi o zdanie USA, to Sekretarz Stanu Mike Pompeo wywierał wcześniej presję na Unii Europejskiej, aby również całkowicie wykluczyć Huawei z budowy sieci 5G. Pompeo jest zdania, że Państwo Środka kradnie własności intelektualne i wykorzystuje je w celach militarnych, a także chce w ten sposób zdominować sektory AI, kosmiczny oraz rynek rakiet balistycznych. Przedstawiciele administracji Trumpa byli zawiedzeni decyzją Unii Europejskiej, natomiast ze stanowiska UE zadowolone było Huawei.
Powiązane publikacje

Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
58
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
14