Udana komunikacja szczurzych neuronów z syntetycznymi
Prace nad interfejsem komputer-mózg to nie tylko pole Elona Muska i jego Neuralinku. Nad podobnymi rozwiązaniami pracuje cały świat i to z coraz większym skutkiem. Aktualnie, do pewnego przełomu doszli badacze z Włoch, Niemiec i Wielkiej Brytanii. Otóż naukowcy z Uniwersytetu w Padwie wyodrębnili neurony szczurów w swoim laboratorium, podczas gdy naukowcy z Uniwersytetu w Zurychu stworzyli sztuczne neurony bazujące na mikroczipach krzemowych. Następnie naukowcy z University of Southampton wykorzystali najnowocześniejsze odkrycia nanotechnologii i zbudowali memrystory, czyli swoiste syntetyczne synapsy, łączące jedne komórki z drugimi.
Najnowszy eksperyment udowodnił , że neurony sztuczne i biologiczne mogą komunikować się w czasie rzeczywistym w obu kierunkach.
Neuralink: Elon Musk pokazuje interfejs łączący mózg i komputer
Na konstruowaniu się jednak nie skończyło. Naukowcy z Southhampton University w pewnym momencie odebrali bowiem biologiczne sygnały wysyłane przez Internet od naukowców z Włoch. Następnie impulsy przesłano przez memrystory do sztucznych neuronów w Zurychu. Cały proces przebiegł pozytywnie, ponieważ zadziałał również w odwrotnej kolejności. Impulsy wysłane z neuronów syntetycznych również zostały odbierane przez neurony biologiczne. Eksperyment ów udowodnił więc, że neurony sztuczne i biologiczne mogą komunikować się w czasie rzeczywistym w obu kierunkach.
Themis Prodromakis, profesor nanotechnologii i dyrektor Center for Electronics Frontiers Uniwersytetu Southampton powiedział: Jednym z największych wyzwań w prowadzeniu badań tego rodzaju i na tym poziomie, jest integracja najnowszych technologii i specjalistycznej wiedzy, które zwykle nie znajduje się pod jednym dachem. Wszystko to udało nam się osiągnąć dzięki stworzeniu wirtualnego, międzynarodowego laboratorium. Prodromakis dodał również: Jesteśmy bardzo podekscytowani tym nowym kierunkiem rozwoju. Z jednej strony stanowi on podstawę nowego scenariusza, w którym neurony biologiczne i sztuczne są ze sobą połączone i komunikują się w sieciach globalnych kładąc podwaliny dla Internetu neuroelektroniki. Z drugiej strony, daje nowe perspektywy technologii neuroprostetycznej, torując drogę do badań nad zastąpieniem dysfunkcyjnych części mózgu chipami AI.
Prof. Themis Prodromakis - drugi od prawej - podczas międzynarodowej konferencji Memrisys 2018.
Powiązane publikacje

Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15
Pat Gelsinger stawia na akceleratory cząstek i dołącza do xLight. Czy tak będzie wyglądać przyszłość litografii?
7