Ucho niczym port USB: Gadżety douszne będą monitorowały mózg
O wearables już słyszeliśmy. O hearables może jeszcze nie. A przynajmniej nie pod taką nazwą. Hearables to tak naprawdę wszystkie te gadżety technologiczne, które wkładamy sobie do uszu, czyli na dobrą sprawę - słuchawki. Po co więc kolejna nazwa? Ano po to, że najprawdopodobniej hearables na słuchawkach się nie skończy. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford twierdzą, że już niebawem nasze uszy będą pełniły rolę czegoś w rodzaju portu USB. Hearables będą z powodzeniem komunikować się z sygnałami neuronowymi pochodzącymi z mózgu, co pozwoli na jego monitorowanie, a także ostatecznie na wchodzenie z nim w interakcje właśnie przy pomocy niewielkich urządzeń dousznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford twierdzą, że już niebawem nasze uszy będą pełniły rolę czegoś w rodzaju portu USB.
Zdaniem Poppy Crum, neurolog z Uniwersytetu Stanforda i głównego naukowca w Dolby Laboratories, urządzenia te mogą pomóc nam w rozwoju inteligentnych aparatów słuchowych, które np. skoncentrują się na rejestrowaniu tylko wybranych bodźców. Crum uważa także, że hearables to doskonały pomysł na monitorowanie aktywności mózgu w leczeniu szumów usznych. Pojawiające się technologie będą wkrótce zacierać linię między sztuczną i biologiczną inteligencją, zwiększając nasze procesy myślowe i współpracując z naszymi mózgami - mówi naukowiec. Ucho jest biologicznym odpowiednikiem portu USB - twierdzi Crum argumentując, że można przez nie nie tylko "zapisywać" dane, ale i je odczytywać - "zgrywać".
Pierwsza czynność ma miejsce, gdy zupełnie normalnie słuchamy muzyki, nad opanowaniem drugiej - wciąż trwają prace. Neurolog twierdzi, że pierwsze efekty tych prac będą namacalne już w ciągu najbliższych pięciu lat. Hearables mają wówczas odczytywać nasze potrzeby i stan umysłu, jednocześnie pomagając nam radzić sobie ze światem zewnętrznym, to znaczy m.in. stresem. Crum sugerując, że "będą one prawdziwymi, życiowymi partnerami" nie mówi jedynie o osobach w jakimś sensie ograniczonych biologicznie, ale także o ludziach w pełni zdrowych. Pełen, niezwykle interesujący artykuł w języku angielskim znajduje się TUTAJ.
Powiązane publikacje

Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4
Google uczy sztuczną inteligencję języka delfinów. Ambitny projekt może odmienić sposób, w jaki komunikujemy się ze zwierzętami
14
Naukowcy opracowali elastyczny akumulator Li-ion. Czy to nowa era zasilania dla urządzeń noszonych i elektroniki przyszłości?
15
Pat Gelsinger stawia na akceleratory cząstek i dołącza do xLight. Czy tak będzie wyglądać przyszłość litografii?
7