Ucho niczym port USB: Gadżety douszne będą monitorowały mózg
O wearables już słyszeliśmy. O hearables może jeszcze nie. A przynajmniej nie pod taką nazwą. Hearables to tak naprawdę wszystkie te gadżety technologiczne, które wkładamy sobie do uszu, czyli na dobrą sprawę - słuchawki. Po co więc kolejna nazwa? Ano po to, że najprawdopodobniej hearables na słuchawkach się nie skończy. Naukowcy z Uniwersytetu Stanford twierdzą, że już niebawem nasze uszy będą pełniły rolę czegoś w rodzaju portu USB. Hearables będą z powodzeniem komunikować się z sygnałami neuronowymi pochodzącymi z mózgu, co pozwoli na jego monitorowanie, a także ostatecznie na wchodzenie z nim w interakcje właśnie przy pomocy niewielkich urządzeń dousznych.
Naukowcy z Uniwersytetu Stanford twierdzą, że już niebawem nasze uszy będą pełniły rolę czegoś w rodzaju portu USB.
Zdaniem Poppy Crum, neurolog z Uniwersytetu Stanforda i głównego naukowca w Dolby Laboratories, urządzenia te mogą pomóc nam w rozwoju inteligentnych aparatów słuchowych, które np. skoncentrują się na rejestrowaniu tylko wybranych bodźców. Crum uważa także, że hearables to doskonały pomysł na monitorowanie aktywności mózgu w leczeniu szumów usznych. Pojawiające się technologie będą wkrótce zacierać linię między sztuczną i biologiczną inteligencją, zwiększając nasze procesy myślowe i współpracując z naszymi mózgami - mówi naukowiec. Ucho jest biologicznym odpowiednikiem portu USB - twierdzi Crum argumentując, że można przez nie nie tylko "zapisywać" dane, ale i je odczytywać - "zgrywać".
Pierwsza czynność ma miejsce, gdy zupełnie normalnie słuchamy muzyki, nad opanowaniem drugiej - wciąż trwają prace. Neurolog twierdzi, że pierwsze efekty tych prac będą namacalne już w ciągu najbliższych pięciu lat. Hearables mają wówczas odczytywać nasze potrzeby i stan umysłu, jednocześnie pomagając nam radzić sobie ze światem zewnętrznym, to znaczy m.in. stresem. Crum sugerując, że "będą one prawdziwymi, życiowymi partnerami" nie mówi jedynie o osobach w jakimś sensie ograniczonych biologicznie, ale także o ludziach w pełni zdrowych. Pełen, niezwykle interesujący artykuł w języku angielskim znajduje się TUTAJ.
Powiązane publikacje

PCI-SIG ogłasza wstępną specyfikację magistrali PCIe 7.0. Przepustowość wzrośnie dwukrotnie względem PCIe 6.0
35
Inżynier Google'a twierdził, że SI stojące za narzędziem LaMDA jest świadome. Trafił na przymusowy urlop
122
Bluetooth Auracast – nowe rozwiązanie pozwoli na przesyłanie dźwięku do większej liczby urządzeń na raz
68
Amerykański superkomputer Frontier to pierwsze rozwiązanie o mocy ponad 1 eksaFLOPSa. Japończycy zdetronizowani
97