Turcja chce wysłać rakietę na Księżyc w ciągu trzech lat. Turecki łazik wyląduje na Srebrnym Globie do 2030 roku
Serdar Hüseyin Yildirim, prezes Tureckiej Agencji Kosmicznej (TUA), przemawiając na Global Space Exploration Conference (GLEX) 2021 w Sankt Petersburgu, omówił szczegóły narodowego programu kosmicznego, który został oficjalnie zaprezentowany przez prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana w lutym tego roku. Kamieniem milowym dla Turcji będzie wysłanie własnego łazika na Księżyc, co ma się odbyć na przełomie 2028 / 2029 roku. Co ważne, rakieta, która dostarczy rzeczony łazik, ma zostać zbudowana właśnie w Turcji, przy użyciu hybrydowego silnika, opracowywanego przez tureckich inżynierów. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prototyp rakiety poleci na Księżyc pod koniec 2023 roku, aby upewnić się, że jest ona gotowa do wystrzelenia łazika.
Turcja planuje wysłanie własnego łazika na Księżyc, co ma się odbyć na przełomie 2028 / 2029 roku. Wcześniej na naturalnego satelitę ma "powędrować" jednak rakieta wykonana przez tureckich inżynierów.
Screen z gry pt. Deliver Us The Moon
SpaceX: Na Marsa i Księżyc polecimy prosto z morskiej platformy
"Zamierzamy użyć naszego własnego silnika, aby dotrzeć na Księżyc" - powiedział Yildirim. "Jednak w tej początkowej fazie, nasz statek kosmiczny zostanie wyniesiony na niską orbitę okołoziemską przy współpracy międzynarodowej". Według raportu tureckiej agencji prasowej Anadolu, misja z 2023 roku wykona wstępne lądowanie na Księżycu, co pomoże tureckim inżynierom zebrać dane do tzw. miękkiego lądowania pod koniec lat 20. obecnego wieku. Turcja planuje również wysłać tureckiego obywatela na Międzynarodową Stację Kosmiczną w najbliższych latach, aby przeprowadzić eksperymenty naukowe. W ciągu najbliższych miesięcy mają zostać sfinalizowane negocjacje z administracją odpowiedzialną za ISS.
SpaceX ma wystrzeliwać statki Starship z pierwszego kosmodromu na oceanie już w przyszłym roku - mówi Elon Musk
Narodowy Program Kosmiczny Turcji opublikowany w lutym tego roku, przewiduje również utworzenie lokalnego tureckiego portu kosmicznego oraz rozwój krajowego regionalnego systemu satelitarnego pozycjonowania i pomiaru czasu. Turcja uruchomiła swoją agencję kosmiczną w 2018 roku. Jak podaje strona internetowa niemieckiego nadawcy Deutsche Welle, posunięcie to było wówczas krytykowane, ponieważ miało miejsce w czasie kryzysu gospodarczego. Zwolennicy twierdzą jednak, że program kosmiczny może zmotywować badaczy i naukowców do pozostania w kraju, zamiast szukać podobnych możliwości za granicą. Ostatecznie program kosmiczny pozwoli Turcji dołączyć do ekskluzywnego klubu zaledwie kilku krajów, które są w stanie samodzielnie realizować złożone projekty eksploracji kosmosu.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
22
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4