TSMC trzykrotnie wydłuża realizację zamówień na 7 nm układy
TSMC jest obecnie jednym z największych dostawców chipów produkowanych w 7 nm procesie technologicznym - tyczy się to nie tylko sektora mobilnego, ale również desktopowego, gdzie jednym z większych partnerów biznesowych jest AMD. To w końcu w fabrykach TSMC produkowane są chipy dla procesorów Ryzen, serwerowych układów EPYC oraz kart graficznych Radeon RX 5700 (XT). Okazuje się, że tajwańska firma ma problemy z nadążaniem za produkcją wszystkich chipów, wobec czego wydłużono prognozy dotyczące dostaw - dotychczas termin ten wynosił maksymalnie dwa miesiące. Teraz natomiast został on wydłużony do sześciu miesięcy - czy w tej sytuacji powinniśmy się obawiać o dostępność desktopowych procesorów Ryzen trzeciej generacji oraz kart AMD Navi?
TSMC poinformowało o 3-krotnym wydłużeniu czasu realizacji zamówień dla chipów produkowanych w 7 nm procesie technologicznym.
Informacje pojawiły się na stronie Digitimes, który zwykle jest bardzo dobrze poinformowany o problemach w branży IT. Według serwisu obecnie panuje ogromne zapotrzebowanie na produkcję chipów wykorzystujących 7 nm proces technologiczny i tyczy się to zarówno sektora mobilnego jak również komputerowego. Głównym powodem jest sektor smartfonów, gdzie przeznacza się największe moce przerobowe (ze względu na największą sprzedaż). Wpływa to natomiast na zmniejszenie produkcji dla innych sektorów, głównie w kontekście podzespołów komputerowych. TSMC nie jest w stanie zwiększyć możliwości produkcji w wyniku czego zdecydowano się na wydłużenie okresu realizacji zamówień z dwóch do sześciu miesięcy.
Obecnie nie wiemy na ile problemy TSMC z produkcją chipów w procesie 7 nm wpłyną na AMD. W końcu firma ma kontrakt z tajwańskim producentem, wobec czego powinna mieć zabezpieczenie w miarę regularnego otrzymywania kolejnych dostaw gotowych chipów dla procesorów, układów serwerowych oraz kart graficznych. Jeśli jednak TSMC w dalszym ciągu będzie miało kłopoty z zapewnieniem podaży chipów, może się okazać że za jakiś czas również AMD będzie miało problemy z utrzymywaniem bezproblemowej dostępności swoich podzespołów. Już w zeszłym roku przekonał się o tym Intel, który nie był w stanie zapewnić odpowiednich ilości procesorów na rynek desktopowy.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4