TSMC N5P zaoferuje o 87% większe zagęszczenie tranzystorów
Chyba już wszyscy nasi czytelnicy zdają sobie świetnie sprawę, że amerykański Intel ma spore problemy ze swoją litografią 10 nm - opóźnienia, słaby uzysk, niskie zegary. Odbiło się to negatywnie w szczególności na rynku desktopów, zwłaszcza gdy pod uwagę weźmiemy dodatkowo wyjątkowo udaną rodzinę AMD Ryzen od konkurencji, która kusi niskimi cenami i większą liczbą rdzeni i wątków. Postęp w zmniejszaniu procesu produkcji idzie jednak całkiem dobrze w Samsungu czy TSMC. Zgodnie z najnowszymi informacjami ostatni z wymienionych może spodziewać się lepszych rezultatów niż zakładano. TSMC N5P (5 nm) względem N7 (7 nm DUV) ma przynieść nawet o 87% większe zagęszczenie tranzystorów.
Największym klientem dla TSMC ma być Apple, które planuje użyć opisywanej litografii do wytworzenia układów SoC z serii A14 dedykowanych iPhone'om.
Intel otwiera ponownie swoją fabrykę procesorów w Kostaryce
Redakcja WikiChip dokonała ciekawej analizy, która dostępna jest TUTAJ. Zgodnie z nią najnowsza litografia od TSMC w postaci N5P może być jeszcze wydajniejsza, niż zakładali Tajwańczycy. Względem poprzedniego procesu produkcji z oznaczeniem N7 możemy spodziewać się nawet o 87% większego zagęszczenia tranzystorów, podczas gdy TSMC deklarowało "tylko" 84%. Zagłębiając się bardziej N5P ma zapewnić szacunkową gęstość na poziomie 171,3 miliona tranzystorów na mm² rdzenia w porównaniu do 91,2 mTr/mm² w N7.
Przerwa w dostawie prądu zatrzymała produkcję w Samsungu
Komercyjna produkcja w procesie TSMC N5P ma rozpocząć się jeszcze w 2020 roku. Wcześniejsza litografia TSMC N5 pierwsze kroki stawiała na początku tego roku, a przejście na komercyjną produkcję spodziewane jest już w kwietniu lub maju, zakładając że koronawirus nie pokrzyżuje tajwańskich planów. Największym klientem dla Tajwańczyków ma być amerykański gigant w postaci Apple, który planuje użyć opisywanej litografii do wytworzenia układów SoC z serii A14 dedykowanych oczywiście iPhone'om. Na usta ciśnie się zaś pytanie czy i kiedy zobaczymy intelowskie 10 nm w konsumenckich procesorach?
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
23
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4