TSMC: Masowa produkcja 7 nm układów w pierwszej połowie 2018
Największy światowy producent układów scalonych - Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (w skrócie TSMC) - zamierza testowo uruchomić linię przeznaczoną dla chipów wytwarzanych w przełomowej 7 nm litografii. Jak donosi serwis DigiTimes, próby miałyby ruszyć w pierwszej połowie 2017 roku, natomiast przejście na masową produkcję mogłoby się odbyć za kolejne 12 miesięcy. Prezes zarządu Morris Chang, taki scenariusz przedstawił w oficjalnym raporcie dla udziałowców TSMC. Pomimo ostatniego trzęsienia ziemi, które dotknęło placówki firmy, wprowadzanie nowych technologii nie zwalnia, a wręcz przeciwnie - przyspiesza względem ostrożnych styczniowych zapowiedzi. W katastrofie śmierć poniosło ponad 100 osób, wielu zostało poważnie rannych, dlatego spekulowano o spowolnieniu wdrażania nowych technologii przez TSMC.
Wprowadzenie 7 nm litografii nadejdzie szybciej niż nam się to wydawało.
Głównym bodźcem dla przyspieszenia wdrażania 7 nm litografii w fabrykach TSMC, jest oczywiście próba podjęcia skutecznej walki z Intelem i Samsungiem. Ponieważ pierwszy z wymienionych produkcję 7 nm układów planuje rozpocząć dopiero w 2020 roku, taka różnica może okazać się przepustką do zdominowania rynku przez chińczyków. Według słów dyrektora Marka Liu - korzyści wynikające z przejścia na nowy proces technologiczny, to między innymi zmniejszenie poboru mocy od 30% do 40% oraz zwiększenie gęstości układów do 60%. Już teraz TSMC posiada 20 potencjalnych klientów oczekujących na dostęp do technologii, wśród których znajduje się między innymi Apple. Amerykański gigant chciałby wykorzystywać nowe możliwości w nadchodzących chipach z serii A12, które mają być produkowane już w 2017 roku. W kolejce zapewne już ustawią się kolejni zainteresowani.
Firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company została założona w 1987 roku na Tajwanie. W niedługim czasie stała się światowym potentatem produkcji układów scalonych, od którego uzależniona jest znaczna część dostawców elektroniki użytkowej. Owoce pracy tej korporacji zasilają między innymi telefony komórkowe, tablety, podzespoły komputerowe, konsole czy nawet telewizory. Główna konkurencja w postaci GlobalFoundries z Kalifornii, również zamierza opanować 7 nm, aczkolwiek jego wdrażanie idzie amerykanom trochę wolniej. TSMC wydaje się nawet prześcigać Samsunga, który wprawdzie eksperymentuje z niższymi litografiami od obecnie stosowanych (16 nm / 14 nm), ale jeszcze nie zapowiedział uruchomienia taśm produkcyjnych. Jeżeli zapewnienia przedstawicieli chińskiej firmy znajdą odzwierciedlenie w rzeczywistości, mogą zyskać wielu strategicznych klientów, zwłaszcza z sektora urządzeń mobilnych gdzie miniaturyzacja jest najbardziej pożądana.
Powiązane publikacje

ARM ma już 40 lat. Architektura, która zasila smartfony, serwery i roboty, trafiła do ponad 250 miliardów urządzeń
27
Anthropic chce zajrzeć do wnętrza AI. Czy do 2027 roku odkryjemy, jak naprawdę myślą modele językowe?
22
Firma Elona Muska xAI chce pozyskać 25 miliardów dolarów na budowę superkomputera Colossus 2 z milionem GPU NVIDIA
60
Nowatorski interfejs mózg-komputer od Georgia Tech może zmienić sposób, w jaki ludzie komunikują się z technologią i otoczeniem
4