TP-Link Archer C80: funkcjonalny i niedrogi router AC1900 z 5GHz
W marcu portfolio TP-Link wzbogacone zostanie o atrakcyjnie wyceniony router WiFi, pracujący w standardzie AC1900 - Archer C80. Urządzenie zostało stworzone z myślą o użytkownikach korzystających z szybkiego Internetu światłowodowego o prędkościach dochodzących do kilkuset megabitów na sekundę. Specyfikacja routera ma pozwolić na pełne wykorzystanie przepustowości łącza, zarówno po kablu jak i bezprzewodowo. Nowy Archer C80 ma być więc propozycją dla wymagających użytkowników, którzy cenią sobie dobrą jakość w przystępnej cenie. Router Archer C80 objęty został 3-letnią gwarancją producenta i będzie kosztował około 280 złotych. W sklepach pojawi się już w najbliższych dniach.
W marcu portfolio TP-Link wzbogacone zostanie o atrakcyjnie wyceniony router WiFi, pracujący w standardzie AC1900 - Archer C80. Zachęcająca jest jednak nie tylko cena urządzenia, ale również jego możliwości.
Test Asustor AS5304T - Gamingowy NAS z interfejsem 2.5GBASE-T
Archer C80 pracuje w standardzie 802.11ac i oferuje łączną przepustowość do 1900Mb/s w dwóch pasmach transmisji (do 600Mb/s w paśmie 2.4GHz oraz do 1300Mb/s w paśmie 5Ghz). Dzięki temu użytkownicy mogą korzystać z codziennych, mniej wymagających aplikacji, takich jak poczta elektroniczna czy przeglądarka internetowa poprzez połączenie w paśmie 2.4GHz, podczas gdy pasmo 5GHz w tym samym czasie może być wykorzystane do bardziej wrażliwych na opóźnienia zastosowań, np. rozgrywek online czy transmisji wideo w jakości HD.
Test karty Rivet Networks Killer AX1650 - 802.11ax w natarciu
Model Archer C80 wyposażony jest w wiele dodatkowych funkcji. Wykorzystując technologię Smart Connect, automatycznie wybiera dla każdego połączonego z siecią sprzętu mniej obciążone w danym momencie pasmo WiFi, a dzięki Airtime Fairness podłączone do sieci starsze urządzenia nie zwalniają jej prędkości. Zasięg i siłę sygnału gwarantują cztery anteny, wspierane przez technologię kształtowania wiązki (Beamforming), która umożliwia zlokalizowanie łączących się z routerem urządzeń, a następnie zwiększa siłę sygnału nadawanego w ich kierunku, zapewniając wydajność i stabilność połączeń. Zgodnie z zapewnieniami producenta, skuteczność tych połączeń została także zoptymalizowana poprzez zastosowanie technologii MU-MIMO, dzięki której możliwe jest wysyłanie pakietów danych do wielu urządzeń jednocześnie.
Archer C80 zapewnia też sporo narzędzi, umożliwiających personalizację ustawień sieci. Korzystając z funkcji kontroli rodzicielskiej można będzie na przykład zablokować niestosowne dla dzieci treści oraz ustawić dla nich limity dostępu do Internetu. Natomiast przydatna funkcja sieci dla gości pozwoli na utworzenie dodatkowej sieci bezprzewodowej, umożliwiającej gościom korzystanie z Internetu bez udzielania im dostępu do zasobów sieci lokalnej. Pomocna będzie także bezpłatna aplikacja Tether (dostępna na systemy Android i iOS), dzięki czemu konfiguracja routera oraz dostosowanie ustawień do własnych potrzeb ma stać się łatwe i intuicyjne. Poniżej przedstawiam już najważniejsze dane techniczne debiutującego urządzenia, a oficjalną stronę produktu znajdziecie TUTAJ.
Dane techniczne TP-Link AC1900 Archer C80:
- Porty:
4 porty LAN 10/100/1000Mb/s
1 port WAN 10/100/1000Mb/s - Przyciski:
Reset
WPS/Wi-Fi
Power On/Off - Zasilanie: 12 V/1 A
- Wymiary (S x G x W): 215 × 117 × 32 mm
- Antena: 4 zintegrowane anteny dookólne
- Standardy bezprzewodowe:
IEEE 802.11a/n/ac 5 GHz
IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz - Prędkość transmisji: 1300 Mb/s w paśmie 5 GHz + 600 Mb/s w paśmie 2,4 GHz
- Funkcje transmisji bezprzewodowej: Wł./wył. sieci bezprzewodowej, WMM
- Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej: Szyfrowanie 64/128-bitowe WEP, WPA/WPA2, WPA-PSK/WPA-PSK2, WPS
- Funkcja Guest Network: Sieć dla gości 2,4 GHz i sieć dla gości 5 GHz
- Funkcja Quality of Service: Priorytetyzacja urządzeń
- Sieć WAN: Dynamiczny IP, Statyczny IP, PPPoE (Dual Access), PPTP (Dual Access), L2TP (Dual Access)
- DHCP: Serwer, lista klientów DHCP, rezerwacja adresów
- Przekierowanie portów: Port Forwarding, Port Triggering, UPnP, DMZ
- Dynamiczny DNS: DynDns, NO-IP, TP-Link
- Kontrola dostępu: Kontrola zarządzania lokalnego, biała lista, czarna lista
- Zabezpieczenia zapory sieciowej: Zapora sieciowa SPI, wiązanie adresów IP i MAC
- Protokoły: Obsługa IPv4 i IPv6
- Funkcje zaawansowane:
MU-MIMO
Beamforming
Smart Connect
Airtime Fairness
Quality of Service
Powiązane publikacje

UGREEN prezentuje NASync AI NAS oraz ładowarkę o mocy 500 W dla laptopów i smartfonów na targach CES 2025
23
ASUS ROG Rapture GT-BE19000 i ASUS RT-BE86U - zaprezentowano nowe routery z obsługą standardu WiFi 7
24
TP-Link może znaleźć się pod lupą amerykańskich władz. Powodem potencjalne zagrożenia dla cyberbezpieczeństwa
63
TP-Link Archer NX200 - nowy router 5G z wyższej półki, który zaoferuje sieć w standardzie Wi-Fi 6 i szybkie porty LAN
25