Toshiba prezentuje nowy standard SSD NVMe wielkości karty SIM
Pogoń za miniaturyzacją osiąga momentami granice absurdu. To właśnie z tego powodu w smartfonach wymienne baterie są już rzadkością, a większość elementów laptopów jest lutowana - procesory, układy graficzne, a nawet pamięci RAM czy pamięć wewnętrzna. W efekcie w przypadku awarii czy zużycia danego elementu, konieczna jest wizyta w autoryzowanym serwisie. A to, zwłaszcza po gwarancji, potrafi być sporym wydatkiem. Toshiba postanowiła coś zmienić w tej materii, wcale nie walcząc z samą miniaturyzacją. Mowa o pamięciach XFMEXPRESS, które są odpowiednikiem SSD NVMe ale w rozmiarze karty SIM. Mimo tego nie są na stałe wlutowywane w PCB urządzenia.
XFMEXPRESS ma oferować obecnie przepustowość do 4 GB/s, a kolejna generacja ma podwoić tą wydajność za sprawą 8 GB/s.
Test dysku Toshiba OCZ RC100 - Bardzo mały SSD PCI-E NVMe
Na wydarzeniu Flash Memory Summit japońska firma Toshiba zaprezentowała nowy standard dla pamięci wewnętrznej. Mowa o XFMEXPRESS oferującym wydajność nośników półprzewodnikowych z interfejsem NVMe, acz w zdecydowanie mniejszym rozmiarze niż klasyczne, nawet najmniejsze dyski SSD M.2. Co więcej całość nie jest lutowana jak znane nam już moduły eMMC czy UFS. Zamiast tego układ wsadzany jest w nieco większy koszyk będący integralną częścią płyty głównej urządzenia. Pozwala to na zachowanie niewielkich wymiarów, co docenią wielbiciele ultrabooków, UMPC czy SFF, przy jednoczesnej możliwości wymiany modułu na większy w przyszłości czy zastąpienia uszkodzonego nowym.
Toshiba Memory przechodzi do historii. Zastąpi ją Kioxia
Jak ma się sprawa wydajności? Cóż, Toshiba XFMEXPRESS oficjalnie ma wspierać standard PCI Express 3.0 i 4.0 (x2 i x4) więc teoretycznie mowa o przepustowości do 4 GB/s. Robi to wrażenie, zwłaszcza biorąc pod uwagę niewielkie wymiary w postaci 18 x 14 x 2,2 milimetrów w porównaniu do SSD typu BGA (lutowanych), czyli 11,5 x 13 mm dla tych z interfejsem PCIe x2 i 16 x 20 mm dla tych z interfejsem PCIe x4. Pytanie tylko jak to wszystko będzie wyglądało pod względem ceny produkcji i wdrożenia, co standardowo będzie najważniejszym czynnikiem dla producentów rozważających ewentualne wprowadzenie nowego standardu.
Powiązane publikacje

SSD PCIe 5.0 pozostaną standardem na najbliższe pięć lat. PCIe 6.0 jest zbyt kosztowne dla rynku konsumenckiego
50
Seagate 4 TB NVMe Expansion Card - oto pamięć dla konsol Xbox. W jej cenie kupisz... model Series S i kilka gier
11
SK hynix prezentuje 321-warstwowe moduły UFS 4.1. Powinny idealnie pasować do przyszłych ultracienkich smartfonów
10
Crucial T710 i X10 na Computex 2025. Rekordowe prędkości 14,9 GB/s i 276-warstwowy NAND dla graczy, twórców oraz aplikacji AI
18