Zgłoś błąd

X

Zanim wyślesz zgłoszenie, upewnij się że przyczyną problemów nie jest dodatek blokujący reklamy.

Typ zgłoszenia
Treść zgłoszenia
Twój email (opcjonalnie)
Nie wypełniaj tego pola
.
Załóż konto
EnglishDeutschРусскийFrançaisEspañol中国

TOP 10 gier na PC ostatniego dziesięciolecia wg Metacritic

Ewelina Stój | 25-08-2018 11:00 |

TOP 10 gier na PC ostatniego dziesięciolecia wg MetacriticKażdy z nas grał w takie gry, do których niejednokrotnie wracaliśmy, choćby jedynie myślami. Nie zawsze były to tylko tytuły AAA. Często potrafiły nas oczarować także indyki: czy to fabułą, udźwiękowieniem czy nowatorskim podejściem do gameplay'u. Serwisy rankujące gry takie jak Metacritic, zbierają oceny recenzentów jak i samych graczy, by ostatecznie wyłonić podium najlepszych produkcji growych. Jak wielu z nas z pewnością zauważyło, dla gamedevu bywają lata lepsze oraz gorsze, niemniej nie ma co ukrywać: zawsze w ciągu tych dwunastu miesięcy znajdzie się chociaż jeden hit, który porwie nas przed monitor na wiele miesięcy, a nawet lat. Dlatego też, począwszy do roku 2008 i skończywszy na 2017 prześledzimy, jakie tytuły zajmowały 1 miejsce wśród gier na PC, w serwisie Metacritic, przy czym celowo pominięto pozycje, które były rozszerzeniami do gier.

Ile osób tyle opinii, ale moim zdaniem ostatnie lata w gamingu są co najmniej słabe. Naturalnie nie obędzie się bez przynajmniej jednego hitu w ciągu roku i takie też przedstawię w poniższym zestawieniu: 10 topowych gier ostatniego dziesięciolecia według serwisu Metacritic.

TOP 10 gier na PC ostatniego dziesięciolecia wg Metacritic [1]

Fallout 3 - Gra roku 2008 według Metacritic

Samotny Wędrowiec opuszcza kryptę 101 w poszukiwaniu swojego ojca. Dociera do Rivet City, gdzie od doktor Li, dawnej współpracowniczki ojca, dowiaduje się o projekcie „Oczyszczenie” – ogromnej instalacji, której zadaniem ma być oczyszczenie wody w ujściu Potomaku. Dzięki temu możliwym ma się stać dostarczenie czystej wody mieszkańcom Pustkowi. Po zbadaniu laboratorium projektu, gracz udaje się do krypty 112 i uwalnia swojego ojca z wirtualnej rzeczywistości, w której był uwięziony przez zdeprawowanego nadzorcę, Stanisława Brauna. Wędrowiec wraz z ojcem wracają do Rivet City, gdzie razem z doktor Li omawiają możliwość wykorzystania urządzenia GECK do uruchomienia projektu „Oczyszczenie”. W momencie uruchamiania, pojawiają się żołnierze Enklawy, chcący przejąć instalację i wykorzystać ją do własnych celów. James poświęca się, zabijając kilku żołnierzy, umożliwiając swojemu dziecku ucieczkę. Wędrowiec razem z kilkoma naukowcami i dr Li ucieka do cytadeli Bractwa Stali, znajdującej się w ruinach Pentagonu. Tam otrzymuje zadanie odnalezienia GECK.

Link Metacritic - klik

Minecraft - Gra roku 2009 według Metacritic

Minecraft jest grą bez określonych celów, jednak bardzo ważne jest przetrwanie. Gracze mają nieograniczone możliwości w eksplorowaniu i modyfikowaniu świata gry. Dostępne są również osiągnięcia. Widok w grze jest przedstawiony domyślnie z perspektywy pierwszej osoby, ale istnieje możliwość zmiany na widok trzecioosobowy. Ideą gry jest budowanie i niszczenie konstrukcji składających się z bloków. Świat gry zbudowany jest z obiektów 3D, głównie sześcianów, ułożonych w stałej strukturze siatki reprezentujących różne bloki: trawę, ziemię, kamień, drewno, lawę czy wodę. Gracz może rozbijać bloki, a następnie tworzyć z nich inne bloki lub przedmioty. Pomimo iż gracze mogą poruszać się bez żadnych przeszkód po świecie, to bloki muszą być umieszczane w trójwymiarowej siatce. Gracze mogą stworzyć wszystko, a ogranicza ich tylko wyobraźnia.

Link Metacritic - klik

Mass Effect 2 - Gra roku 2010 według Metacritic

Fabularna gra akcji stworzona przez BioWare, wydana przez Electronic Arts w styczniu 2010 roku na platformy Microsoft Windows i Xbox 360, a rok później na konsolę PlayStation 3. Stanowi drugą część trylogii Mass Effect. Akcja rozgrywa się w XXII wieku w Drodze Mlecznej, gdzie ludzkości zagraża insektoidalna rasa Obcych znanych jako Zbieracze. Gracz wciela się w postać komandora Sheparda, elitarnego żołnierza sił ziemskich, który w celu pokonania zagrożenia musi skompletować oddział gotowy wziąć udział w misji samobójczej. Wczytując zapis z pierwszej części gracz może kształtować fabułę Mass Effect 2 na wiele sposobów. BioWare wprowadziło w grze kilka zmian względem pierwszej części, w tym rozwijając ją pod względem przedstawiciela gatunku strzelanek trzecioosobowych, dodając m.in. ograniczoną ilość amunicji i regenerujące się automatycznie zdrowie. W odróżnieniu od Mass Effect, druga część kładzie większy nacisk na różnorodność zadań pobocznych.

Link Metacritic - klik

Portal 2 - Gra roku 2011 według Metacritic

Akcja rozpoczyna się w nieokreślonej przyszłości po wydarzeniach z pierwszej części gry. Zniszczenie GLaDOS spowodowało przebudzenie dziesiątek rdzeni osobowości. Jednym z nich jest Wheatley, który postanawia wydostać się z laboratorium Aperture Science. Aby tego dokonać budzi Chell, która została zamknięta w komorze hibernacyjnej i proponuje wspólną ucieczkę. Jednak sztuczna inteligencja GLaDOS przetrwała i wznawia testy, które Chell musiała wykonywać w pierwszej części gry. Poza trybem rozgrywki dla jednego gracza Portal 2 oferuje tryb kooperacji. Dostępna jest w nim osobna kampania. Do rozegrania potrzeba dwóch graczy, którzy wcielają się w roboty Atlas i P-body, a każdy z nich dysponuje własnym urządzeniem do tworzenia portali. Ponadto gracze w celu ułatwienia współpracy mogą wykorzystać tryb split-screen, korzystać z minikamery pokazującej poczynania drugiego gracza oraz umieszczać ikony informujące, czego w danym momencie gracz oczekuje od sojusznika.

Link Metacritic - klik

Dishonored - Gra roku 2012 według Metacritic

Gracz wciela się w postać Corva Attano, będącego niegdyś ochroniarzem cesarzowej. Corvo jest nie tylko biegłym szermierzem, łucznikiem i szpiegiem, ale w dodatku posiada nadprzyrodzone moce. Pragnie zemścić się na lordzie regencie, który wrobił go w zabójstwo cesarzowej i porwanie jej córki Emily. Ważną rolę w grze odgrywa tajemniczy Odmieniec – wszechwiedząca istota, będąca obiektem zakazanego w Dunwall kultu. Nie stoi on po stronie dobra ani zła, ofiarowuje tylko wybranym przez siebie osobom moce i z zaciekawieniem obserwuje ich wybory. Po ucieczce z więzienia Corvo stał się obiektem zainteresowania Odmieńca, który to zaoferował mu szansę na zemstę na ludziach, którzy go wrobili. Nałożył na Corvo swoje znamię, dzięki któremu ten zdobył magiczne moce.

Link Metacritic - klik

BioShock Infinite - Gra roku 2013 według Metacritic

Gracz wciela się w Bookera DeWitt'a, byłego detektywa Agencji Pinkertona, wyrzuconego z powodu zachowania, którego Agencja nie mogła zaakceptować. Zostaje on zatrudniony przez tajemniczych pracodawców, zaniepokojonych lokalizacją Columbii, którzy zlecają mu infiltrację miasta i odnalezienie młodej kobiety – Elizabeth – która jest przetrzymywana w mieście przez ostatnie 12 lat. Znalezienie dziewczyny nie sprawiło Bookerowi trudności, jednak okazuje się, że każda ze stron stara się ją wykorzystać tak, by odwrócić losy wojny na swoją korzyść. Booker i Elizabeth, by uciec z miasta muszą sobie nawzajem zaufać. Co gorsza, para jest ścigana przez Songbirda – potężnego robota, przypominającego z wyglądu ptaka, który był przyjacielem Elizabeth i opiekował się nią, kiedy była uwięziona.

Link Metacritic - klik

Dark Souls II - Gra roku 2014 według Metacritic

Dark Souls II to kontynuacja wielokrotnie nagradzanej gry akcji RPG z 2011 roku. Za produkcję odpowiada studio From Software, czyli ten sam zespół, który stworzył część pierwszą. Gra ponownie przenosi nas do ponurego świata fantasy znanego z pierwowzoru, którego akcja toczyła się w krainie znanej jako Lordran. Tym razem odwiedzamy inne jego rejony i robimy to w skórze nowego bohatera. Historia śmiałka i samego uniwersum została podana w typowy, niechronologiczny i poszatkowany sposób. Poznają ją więc tylko osoby, które wyłapią wszystkie poszlaki ukryte w dialogach, a nawet opisach przedmiotów i ułożą je w całość. Walutą w grze są dusze, które można znaleźć w jej świecie lub otrzymać za zabijanie zarówno wrogów, jak i sojuszników. Gra zapisuje się automatycznie, a po śmierci bohater gracza traci człowieczeństwo (jeżeli je posiadał), wszystkie dusze oraz trafia do ostatniego ogniska, przy którym odpoczywał. Przy ognisku gracz może zwiększyć poziom doświadczenia postaci za zdobyte dusze, uzupełnić butelki estusa służące do leczenia oraz, po zakupie odpowiedniego sprzętu, naprawić i ulepszyć ekwipunek.

Link Metacritic - klik

Grand Theft Auto V - Gra roku 2015 według Metacritic

Grand Theft Auto V cieszy się wysoką popularnością na świecie wśród graczy wszystkich platform, z rekordową sprzedażą na konsole siódmej generacji, ze względu na wysoką jakość graficzną, grywalność oraz możliwości podczas swobodnej rozgrywki poza fabułą. Gra trafiła także do księgi rekordów Guinnessa w siedmiu kategoriach, z czego sześć dotyczy jej sprzedaży. Gra skupia się na przestępczości w jednej z metropolii Stanów Zjednoczonych – Los Santos i jej obrębie w stanie San Andreas. Trzej protagoniści (nad którymi gracz ma kontrolę) pomimo, że zajmują się innymi rodzajami przestępstw jako tzw. wolni strzelcy (ang. freelancer), współpracują ze sobą oraz wspólnie zajmują się nielegalnymi interesami.

Link Metacritic - klik

Overwatch - Gra roku 2016 według Metacritic

Overwatch skupia się na walce dwóch sześcioosobowych drużyn. Podobnie jak w grach multiplayer online battle arena, gracz wybiera jedną postać z unikalnymi umiejętnościami. Bohaterowie są podzieleni na trzy klasy – na bohaterów natarcia z dużymi obrażeniami lub kontrolujące pole bitwy przy pomocy pułapek/wieżyczek, postacie wspierające drużynę, lecząc sojuszników lub dając im bonusy oraz na tzw. tanków, czyli postaci mogących zaabsorbować dużą ilość obrażeń. Mapy wzorowane są na prawdziwych lokacjach; trzy pierwsze mapy („King′s Row”, „Hanamura”, „Świątynia Anubisa”) inspirowane są Londynem, Japonią oraz ruinami Starożytnego Egiptu. Overwatch został osadzony w niedalekiej przyszłości, kilka lat po kryzysie omnicznym, w którym zbuntowana sztuczna inteligencja chciała zniszczyć rasę ludzką.

Link Metacritic - klik

Divinity: Original Sin II - Gra roku 2017 według Metacritic

Długo wyczekiwana kontynuacja wielokrotnie nagradzanego RPG. Zbierz drużynę. Opanuj wymagający, taktyczny system walki. Przemierzaj ogromny, zróżnicowany świat Rivellonu, samotnie lub w drużynie liczącej do 4 graczy w trybie współpracy pozwalającym w każdej chwili dołączyć do rozgrywki lub ją opuścić. Wędruj tam, gdzie poniosą Cię nogi, uwolnij wyobraźnię i eksploruj tysiące sposobów na interakcję ze światem. Odkrywaj nieznane oblicza Rivellonu w zupełnie nowych trybach PvP i Mistrza Gry. Używaj otoczenia jako broni, wykorzystuj przewagę wysokości i okiełznaj żywioły, by odnieść zwycięstwo. Rozpoczyna się bitwa o boskość. Wybieraj mądrze i nie ufaj nikomu bez wyjątku, bowiem mrok czai się w każdym sercu.

Link Metacritic - klik

1
Zgłoś błąd
Liczba komentarzy: 40

Komentarze:

x Wydawca serwisu PurePC.pl informuje, że na swoich stronach www stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Kliknij zgadzam się, aby ta informacja nie pojawiała się więcej. Kliknij polityka cookies, aby dowiedzieć się więcej, w tym jak zarządzać plikami cookies za pośrednictwem swojej przeglądarki.